Ван Перси попари Ливърпул на "Анфийлд"

"Топчиите" спечелиха с 2:1 днешното дерби в града на Бийтълс, благодарение на намиращия се в страхотна форма свой капитан

по статията работи: Константин Симидчийски | 03.03.2012 | 16:55

Отборът на Арсенал изненада тима на Ливърпул и го победи с 2:1 на "Анфийлд" в първата среща от 27-ия кръг на английската Висша лига.

В герой за "артилеристите" се превърна Робин Ван Перси, който реализира двата гола за своя тим. Победното попадение падна в добавеното време след перфектно отиграване на холандеца с едно докосване. Това бе и първа загуба като домакин за Ливърпул през сезонa.

Домакините могат само да съжаляват за пропуснатите шансове след като дори пропуснаха и дузпа в началото на мача. След това обаче натискът им даде резултат и те поведоха с 1:0 след автогол на Косчелни. Ван Перси върна гола след грешка на Карагър, за да се стигне до продължението на мача, когато отново Ван Перси препарира Рейна и подпечата победата на Арсенал.

Тази загуба отдалечи тима на Ливърпул от възможността да атакуват местата за Шампионската лига в крайното класиране. В момента "мърсисайдци" изостават на 10 точки от 4-ия в класирането Арсенал, като до края остават 11 кръга. Ливърпул обаче има мач по-малко.

Кени Далглиш не можеше да разчита на Стивън Джерард и Даниел Агер. Преди началото на срещата пък Джерард излезе на стадиона и показа на всички фенове спечелената купа от финала за Карлинг Къп.

В осмата минута Арсенал стигна до първия си шанс. Микел Артета изведе перфектно Тио Уолкът, който от движение стреля много опасно, но Пепе Рейна спаси. Постепенно обаче атаките на домакините станаха по-опасни. Даунинг не успя да уцели топката добре след като Шчесни бе излязъл напред.

Така се стигна до 18-та минута, когато Луис Суарес задържа топката в наказателното поле и направи перфектно двойно подаване с Кайт. Уругваецът се озова сам срещу вратаря, направи финт, но Шчесни го фаулира и съдията даде дузпа. Зад топката застана Дирк Кайт, но ударът му бе спасен от Шчесни, като холандеца можеше да отбележи при добавката, но и там вратаря се намеси перфектно.

Само пет минути по-късно обаче публиката на "Анфийлд" ликуваше. След много бърза контра атака Джордан Хендерсън получи топката вдясно и центрира към малкото наказателно поле, където защитника Косчелни заби кълбото в собствената си врата.

Две минути по-късно Ливърпул можеше да удвои преднината си ако не беше намесата на Шчесни. Вратарят за пореден път се намеси убедително след нова бърза атака на домакините и удар на Дирк Кайт. След това пък при добавката на Луис Суарес топката удари страничната греда.

В 31-та минута гостите отвърнаха на удара. Бакари Саня центрира в наказателното поле и там Джейми Карагър изпусна Ван Перси и той с глава изравни резултата. Постепенно Ливърпул отново започна да притеснява по-често защитата на гостите. В 39-та минута след самостоятелна акция на Суарес отново Шчесни се оказа последната преграда.

В края на полувремето Дирк Кайт отново уцели гредата . Второто полувреме започна спокойно. Микел Артета получи неприятна контузия след сблъсък с Джордан Хендерсън и бе заменен от Абу Диаби, който пък не бе играл за "артилеристите" от ноември. Французинът обаче нямаше късмет и се контузи отново, и бе заменен от Алекс Чембърлейн.

Двата тима се вкопчиха в центъра на терена и не създаваха положения за гол в началото на втората част. Все пак в 70-та минута Кайт изведе перфектно Кели, който пропусна да даде преднина на своя тим.

Арсенал отвърна веднага също с голова опасност. Сонг изведе Гибс, който намери идеално Уолкът и той стреля, но след два рикошета топката бе избита страхотно от Пепе Рейна. Венгер пусна в игра Жервиньо на мястото на Бенаюн. Натискът на Ливърпул се увеличаваше в последните минути. "Мърсисайдци" атакуваха предимно по крилата и създаваха много трудности на защитата. Далглиш закъсня с пускането на Крег Белами, който се появи в 88-та минута. Съдията даде осем минути продължение на мача заради забавянето около контузията на Артета.

В добавеното време се случи и най-интересното. Сонг центрира в предни позиции и между двама защитници Ван Перси стреля директно от воле и топката мина покра Пепе Рейна и Арсенал постигна много ценна победа. До края футболистите на Ливърпул не успяха да създадат нищо по-интересно за да се доберат поне до точката.