Атанасова подписа договорите за финансиране на болниците

Осигурено е заплащането на дейностите от спешната помощ

по статията работи: Елена Кирилова | 22.02.2013 | 19:41

Министърът на здравеопазването Десислава Атанасова подписа договори за финансиране чрез методиката за субсидиране на лечебните заведения за 2013 г., съобщават от пресцентъра на Министерството на здравеопазването.  

През тази година за първи път МЗ ще субсидира и общински болници, предоставящи консултации и изследвания на пациентите от филиалите на ЦСМП в България.

Чрез въпросната методика се осигурява заплащането на дейности за оказване на спешна медицинска помощ за пациенти, които са със спешни състояния, както и за болниците, които имат спешни отделения.

Освен това се отпускат субсидии за осигуряването на лекарствени продукти, предназначени за хора с вродени коагулопатии. Към тях през тази година се добавят и лекарствените продукти за парентерално хранене на пациенти със "синдром на късото черво", за чието лечение до този момент не беше осигурено финансиране.

През 2013 г. за първи път ще се финансира трудотерапията в центровете за психично здраве и психиатричните болници. Решението е част от процеса на психосоциална рехабилитация и деинституционализация на психично болните.

Ще продължи финансирането на лечението на пациентите, които имат психични заболявания, както и това на болните със специфични инфекциозни болести.

Значително увеличение има на средствата за диспансеризация и стационарно лечение на болните с туберкулоза. За първи път пък е въведено субсидирането на дейности по осигуряване на лечение и преходни грижи за новородени деца до отпадане на медицинския риск в неонатологичните отделения с най-високо ниво на компетентност.

Дейностите, които попадат извън обхвата на Здравната каса, както и тези за отдих и лечение на ветераните от войните, военноинвалидите и военнопострадалите, ще продължат да бъдат финансирани от здравното министерство.

Осигуряват се и субсидии за медицинска експертиза, осъществявана от ТЕЛК, както и поддържането на Националния раков регистър,  субституиращи и поддържащи програми с метадон, дневни психорехабилитационни програми.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


1 Нагазима Надовара 22.02.2013 | 19:50
Еми така трябва, какво има да му собщават на това, че си е свършила задълженията.

ТВ програма

Кино

  • Сега Ал Хайба тв филм /24 епизод/ (12)
  • 00:10 Още от деня коментарно предаване /п/
  • 00:40 100% будни сутрешно токшоу с...
  • 02:15 Култура.БГ предаване за култура с...
  • 03:10 Отблизо /п/
  • 04:10 Зала на славата: Георги Младенов 1...
  • 04:25 По света и у нас /п от 20:00 часа/
  • 05:10 Книга на книгите анимационен филм/п/
  • Сега bTV Новините - късна емисия
  • 23:50 ПРЕМИЕРА: "Добрият доктор" -...
  • 00:50 "Спирала" - сериал, с.5, еп.6
  • 01:55 "Приятели" - сериал, с.1, еп.23
  • 02:25 bTV Новините /п./
  • 03:00 "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • 05:20 "Лице в лице" - публицистично...
  • 06:00 "Тази сутрин" - сутрешен блок с...
  • Сега "ФБР" - сериал, сезон 4
  • 00:30 "Частни детективи" - сериал, сезон 4
  • 01:30 "Черният списък" - сериал, сезон 8
  • 02:30 "Врагът отблизо" - сериен филм
  • 03:20 "Наследство" - сериен филм /п/
  • 04:10 "Свободна да избира" - сериал /п/
  • 05:20 "Пресечна точка" - публицистично...
  • 06:00 "Здравей, България" - сутрешен блок
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.