Нито една стратегия за здравеопазването, концепция или нормативна база до 2013 г. не се споменава за преминаването на ЦСМП към МБАЛ. Това заяви директорът на центъра за спешна медицинска помощ (ЦСМП) в Русе д-р Пенка Бахчеванова, която е на мнение, че преминаването на Спешната помощ към болниците ще бъде голям фал за системата на здравеопазването.
Според нея тази идея, която е била дадена на министъра на здравеопазването Стефан Константинов е "необмислена и е на човек, който не познава дейността на Спешна помощ, като с това е искал да натрупа актив".
По думите на Бахчеванова реформата в Спешна помощ е започнала през 1993 г. и е завършила през 1997 г. Дотогава това звено било най-изоставеното в системата на здравеопазването. След направените промени тя е била единствената действаща система, която е изнесла на гърба си всички останали последващи реформи - образуването на МБАЛ в страната и влизането в действие на здравната каса.
В спешна помощ работят лекари, фелдшери и шофьори. Администрацията на ЦСМП в Русе се състои от 10 човека. "В национален план те са общо 496 души, а не както се твърди, че са 1300. От тях 202 са заети с поддръжка на комуникации, на транспорт и охрана", заяви Бахчеванова, цитирана от БТА.
"Реално остават 294 служители, заети в счетоводството и като началници на складове. Икономиите, които могат да се направят при тяхното съкращаване са в размер на 2 186 000 лева, а не близо 10 милиона".
На щат в Спешна помощ в Русе има 26 лекари, като от тях 8 работят и в болницата. "Не ми е ясно по какъв начин коли на спешна помощ ще пристигат по-бързо до пациента, ако центровете се администрират от МБАЛ. Не ми е ясно какво ще стане с филиалите на ЦСМП, където няма областни болници, със системата за сигурност, както и с тези болници, които имат финансови затруднения", коментира още Бахчеванова.