Първата и най-голяма причина за смърт в световен мащаб са цигарите, съобщават от Световната здравна организация.
Всяка година умират около 6 млн. пушачи и други 600 хил. души, които са потърпевши от вредното вторично въздействие на цигарения дим.
Според СЗО, ако правителствата не вземат мерки, до 2030 г. преките жертви на употребата на тютюн ще нараснат до 8 млн. годишно.
Повече от половин милион души в Европейския съюз умират заради тютюнопушене. На пушенето се приписват и 25% от всички смъртни случаи от рак и 15 на сто от всички смъртни случаи в ЕС.
Статистиката за Европа показва, че над 16 хил. непушачи в ЕС годишно стават жертва на пасивното тютюнопушене. Това означава една смърт на всеки 32 минути.
На 31 май ще бъде отбелязан Световният ден без цигарен дим, който цели да накара държавите да спазват Рамковата конвенция на Световната здравна организация за борба с тютюнопушенето.
Идеята е да се въведат строги мерки за хората, които започват да пушат, и за тези, които продължават да пушат. По този начин може да се стигне до намаляване на броя пушачи в света и да се въведе пълна забрана за стимулирането и спонсорирането от реклами на цигари.