Да, колкото и странно да звучи охлювите притежават зъби, като дъвкателните органи на някои от тях са необикновено здрави. Такива например, са зъбите на вид морски охлюв, обитаващ крайбрежието на Калифорния.
Един ден те могат да вдъхновят създаването на по-евтини и ефективни наноматериали, с които да се подобрят качествата на соларните клетки и литиево-йонните батерии и куп други полезни материали, пише ScienceDaily.
Откритието е направено от Дейвит Кисейлъс, асистент-професор от колежа по инженерство Ривърсайд Бърнс към Калифорнийския университет. То било направено от учения, когато Кисейлъс изследвал на начина, по който растат зъбите на охлюва от вида gumboot chiton от семейство хитони (chiton).
Този вид мекотели днес се храни с водорасли, които растат върху и между скалите. Храненето става с помощта на специален всмукателен орган, наречен радула. Той представлява подобна на верига структура, съдържаща между 70 и 80 паралелни редици от зъби.
По време на хранене първите редици от зъби постепенно се изхабяват, след което падат и биват заменени от следващите. Кисейлъс решил да изследвал зъбите и установил, че те са изградени от най-здравия биоминерал на земята – магнетитът. Освен че прави зъбите здрави, въпросният материал притежава и магнитни свойства.
Учените изследвали как точно се образува магнетитът в зъбите на хитоните и установили, че начинът им на израстване е уникален – базиран на непознати в природата нанокристали. На базата на този процес на биополимеризация един ден учените ще могат да създават в лабораторни условия нови евтини и качествени соларни клетки, батерии, както и най-различни продукти като защитни облекла, ултраздрави конструкции за производството на коли и самолети, бургии, зъболекарски бормашини и др.
Наред с това целият процес ще се извършва при стайна температура (както е при морските охлюви), което ще го направи евтин и общодостъпен, прогнозират Кисейлъс и колегите му.