Държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън събира във Вашинттон в края на месеца 68 държави от коалицията срещу терористичната групировка "Ислямска държава" - първия подобен форум от декември 2014 г. насам, с изключение на Русия, която не е поканена. Второто заседание в толкова широк формат от основаването на коалицията насам трябва да обсъди на 22-23 март "ускоряване на международните усилия за разгром на групировката в районите, където тя все още се държи в Ирак и Сирия, както и да се усилия максимално натискът на нейните поделения, свързани с нея организации и мрежи."
"Всички признаваме, че има известен напредък в разгрома на "Ислямска държава" и въпросът е как да използваме този успех. Как надграждаме този успех", заяви Марк Тонър, и.д. говорител на Държавния департамент.
Групировката е в отстъпление под ударите на три коалиции, подкрепяни от САЩ, Турция и Русия, напредващи към "столицата" на ислямистите - сирийския град Ракка.
На 28 януари президентът Доналд Тръмп нареди на Пентагона, командването на армията и ръководителите на други агенции, да представят в 30-дневен срок предварителен план за окончателния разгром на "Ислямска държава". Танър каза, че не може да коментира какви идеи са дали от администрацията и армията, защото те са секретни.
Запитан дали Русия ще участва, той каза, че "тя не е част от коалицията". Тази седмица имаше уникална среща между командващите армиите на САЩ, Русия и Турция в опит да се предотвратят инциденти при струпването на техни сили и съюзници на все по-тесен терен около Ракка.
Преди това Брет Макгърк, специален президентски представител за сътрудничеството с други държави в борбата с "Ислямска държава", каза, че е малка вероятността да има общи действия с руснаците. Според него подобно координиране би било твърде сложно, макар в такава идея да има голям потенциал.