Йордан Йовчев, единственият гимнастик в света, който достига до шеста Олимпиада, (Барселона 92, Атланта 96, Сидни 2000, Атина 2004, Пекин 2008 и Лондон 2012) днес посрещна репортерите в Пресклуб "България" с думи на благодарност и скромна самооценка за спечелената олимпийска квота миналата седмица в Лондон.
"Това, което направих, не е подвиг", започна носителят на 4 олимпийски медала и двукратен световен шампион. Нищо, че на 39 години никой друг досега не се беше осмелил да извърви неговия път. Още повече, че го постигна въпреки постоянната болка в ръката от стара контузия.
Умората и притеснението, дали ще успее да постигне целта си, са го притискали постоянно. Свръхфизическите усилия са му давали усещането, че прекрачва отвъд максимума на възможностите си.
"Оказаха се доста трудни съчетанията за мен", призна великият гимнастик.
"Не съм се съмнявал, че Данчо ще вземе квота, още щом видях оценката му в многобоя", припомни си националният треньор Красимир Дунев. Въпреки това, наставникът не изтраял да чака още една нощ, за да види списъка и звъннал на шефа на техническия комитет на ФИГ (Международната федерация по гимнастика), който му съобщил, че Йовчев е завоювал място за Олимпиадата.
"Това състезание можеше да сложи точка на кариерата ми, ако не бях спечелил квота", добави Данчо Йовчев. Той разкри, че на квалификацията в английската столица е участвал, тъй като е най-добре представилият се в многобоя на Световното първенство в Токио миналата година. Именно това е било решението на БФ Гимнастика, чийто президент е Йовчев.
"Ако Еди Пенев беше с по-добър резултат от моя, той щеше да замине вместо мен", разясни шампионът.
В мъжкия национален отбор по гимнастика има няколко добре подготвени състезатели на отделни уреди, но в многобоя само Данчо е на достатъчно добро ниво. На Олимпиадата той ще заложи на коронния си уред халки. Няколко турнира и Европейското първенство през май са главното в програмата му до Олимпиадата в Лондон.
Дебютантката на Олимпийските игри Ралица Милева постигна първата си голяма мечта след 16 години труд в залата. "Квотата на Ралица беше химера, но ето, че тя показа това, което дълго очаквахме от нея", обобщи Йовчев.
Личната треньорка на 12-класничката в спортното училище Нели Танкушева в подготовката до Олимпиадата ще даде приоритет на уреда греда, наричан ахилесовата пета в женската гимнастика заради честите падания.
"Ще работим за трудност и за сигурност", каза специалистката. "Има и недовършени упражнения на успоредка", поясни още Танкушева.
Пред Ралица има и още една трудна задача, която трябва да реши отлично - да завърши тази пролет с висок успех средното си образование, без да пренебрегва тежката си тренировъчна и състезателна програма. Предвидено е да участва в няколко турнира и на Европейското отборно първенство.