Трима българи в групите на Лига Европа

Николай Михайлов, Иван Иванов и Станислав Манолев преодоляха плейофите на турнира

по статията работи: Даниел Любомиров | 31.08.2012 | 00:50

Иван Иванов е герой в Сърбия и в Партизан, след като класира "гробарите" за първи път в груповата фаза на Лига Европа!

Българският бранител бе точен с глава с 76-ата минута и донесе победата с 1:0 над Трьомсо, като сръбският гранд се класира напред при общ резултат 3:3, но повече вкарани голове на чужд терен.

В 71-ата минута бе сътворен най-големият пропуск, когато Иван Иванов с глава прати топката в горната греда. 5 по-късно обаче българинът се реваншира с чудесен отскок и прецизен удар, който не остави шансове на противниковия голкипър - 1:0 и победа за Партизан.

Станислав Манолев излезе като титуляр и игра цял мач за ПСВ Айндховен при протоколния реванш със Зета на "Филипс Стейдиъм", който бе спечелен с 9:0 от домакините. Така с общ резултат 14:0 холандският гранд се класира без проблеми за груповата фаза на Лига Европа.

Въпреки че българският краен бранител се появи на терена с екипа на ПСВ, не е ясно до колко треньорът Дик Адвокаат смята да разчита на него и да го използва сред избраниците си за предстоящия сезон.

През летния трансферен прозорец имаше информации за различни европейски отбори, които проявяват интерес към Манолев, но въпреки това до смяна на клубната принадлежност не се стигна.

Иначе цели двама футболисти на ПСВ записаха хеттрик срещу безпомощните играчи на Зета. Тим Матавц се разписа в 15-ата, 27-ата и 63-ата минута, а Вайналдъм направи същото, но в 39-ата, 66-ата и 83-ата.

По един гол добавиха Йоргенсен в 5-ата, Ван Ойен в 12-ата и 74-ата минута.

Николай Михайлов и Твенте осъществиха знаменит обрат в плейофните реванши на Лига Европа, след като отстраниха Бурсаспор с победа 4:1 след продължения.

Така негативният резултат 3:1 от първия мач бе заличен, а възпитаниците на Стив Макларън заслужиха промоция за груповата фаза на втория по сила евротурнир с отличната си офанзивна игра.

Михайлов капитулира в 4-ата добавена минута на първото полувреме, когато бе преодолян от Пинто и резултатът стана 1:1. Преди това в 26-ата Фер бе реализирал дузпа, отсъдена за нарушение на Ердоган.

След почивката Твенте избухна и само за 120 секунди доведе срещата до резултата от първия двубой в Бурса - първо Шилдер вкара за 2:1 в 61-ата минута, а в 62-ата Гутиерес направи 3:1.

Продълженията на мача преминаха под тоталната диктовка на домакините, както и по-голямата част от срещата. Едва в 116-ата минута при изпълнение на пряк свободен удар вляво от наказателното поле Фер получи топката на точката за дузпа и с воле я прати в мрежата за 4:1.

До края три опасни центрирания към Михайлов бяха единствения отговор на Бурсаспор, но българският страж се намеси авторитетно във всички случаи.

Живо Миланов и неговият Васлуй обаче не можаха да отстранят Интер и стигнаха само до 2:2 срещу 10-ма от "нерадзурите" в реванша на "Джузепе Меаца". Така с общ резултат 4:2 италианският гранд продължава напред.

Борис Галчев и Динамо Букурещ пък трябваше да преклонят глава пред четвъртфиналиста от миналата година Металист Харков след нова загуба, този път с 2:1. В първия мач украинците спечелиха по-комфортно с 2:0.

Димитър Рангелов се превърна в антигерой за Люцерн, тъй като си изкара червен картон в 37-ата минута, а в последствие отборът му загуби с 2:0 от Генк и бе остранен с общ резултат 3:2.