Берлин и Брюксел ще настояват за основен ремонт на европейските политики по предоставяне на убежище като отговор на безпрецедентната мигрантска криза в ЕС. Това вещае горчиви битки между националните правителства, които заплашват да доведат до разпада на Европейския съюз.
Новите мерки, които Брюксел ще иска да наложи, предвиждат задължително разпределение на мигрантите в Европейския съюз. Guardian отбеляза, че правилата на Дъблинския регламент на практика бяха изоставени, когато Ангела Меркел се съгласи да предостави убежище на мигранти без оглед на държавата, от която са влезели.
Но как ще се преразпределят бежанците, които заливат фронтовите държави на ЕС – Гърция и Италия. Именно това е въпросът, който доведе до най-голяното разделение в Европа. В Брюксел са наясно, че предстои труден мартенски дебат, защото европейската солидарност е на най-ниското си ниво.
Германия, Австрия и Холандия настояват за постигането на бързо споразумение и формирането на нова система за охраната на границите. Това обаче не е приемлив вариант за някои държави от периферията, които смятат, че суверенитетът им ще бъде застрашен, отбелязва изданието.
Тъй като Гърция е основният входен пункт, това предложение касае основно нея. "Берлин е бесен на Атина", казва пред Guardian човек от кабинета на Меркел, като заплашва, че Гърция ще трябва да излезе от Шенген, ако не приеме засилена охрана.
Дори Швеция, която е най-щедра в предоставянето на убежище, призна, че не може да се справи с проблема и ще въведе строги гранични проверки. Австрия отговори, че Шенген е на практика преустановен, а Източна Европа не иска и да чува за нови бежански квоти.
На фона на всичко това Великобритания раздава ултиматуми като за световно. Всеки опит на Западна Европа да покаже на Лондон, че и той е част от играта, получава отговор в стил: "По-кротко, че ще излезем от ЕС".
Британците са наясно, че няма как да не се включат в новия план и вече заплашват, че ще протестират всички решения да им бъдат пращани каквито и да било бежанци. В британските медии днес изтече информация, че Европа ще иска от Лондон да приеме 90 000 бежанци. И веднага се записа, че това ще постави под съмнение желанието на ЕС да задържи поданиците на Нейно Величество в списъка с членовете си.
Евроскептиците на Острова вече обвиняват Брюксел в "мафиотски тип изнудване", защото ако сега британците откажат да приемат бежанци, ще изгубят правото си да депортират нелегалните.