"Файненшъл таймс" пише, че едностранният акт идва на фона на опасенията в Брюксел, че Унгария ще попречи на блока да предостави гаранции, от които САЩ се нуждаят, за да участват в схемата за замразени активи, позовавайки се на трима души, участващи в преговорите.
Правителството на Виктор Орбан се опита да отложи решението относно схемата за замразени активи за след президентските избори в САЩ на 5 ноември. Но Брюксел трябва да започне работа по всяка алтернатива в рамките на следващите няколко седмици, тъй като подобен ход ще се нуждае от съответни правомощия, които изтичат в края на годината.
Средствата са предназначени за подпомагане на финансовата стабилност на Украйна, която е изправена пред недостиг от 38 милиарда долара през 2025 година, по данни на Киев и Международния валутен фонд.
Страната разчита на чуждестранна помощ, за да продължи да функционира, докато Русия засилва атаките срещу нейната инфраструктура.
Според официален проект, видян от "Файненшъл таймс", ЕС ще набере милиарди заеми, без да се посочва конкретна цифра, за Украйна до края на 2024 година.
За да бъде одобрен подобен ход, разширяващ съществуваща програма за помощ, има нужда само от мнозинство, а не от единодушие, което би премахнало правото на вето на Будапеща.
Окончателната цифра може да варира между 20 и 40 милиарда евро и ще бъде определена от Европейската комисия след консултации с държавите-членки, посочват източниците на изданието.
По-рано този месец беше съобщено, че ЕК отпуска допълнително 40 млн. евро хуманитарна помощ за Украйна