Някои хора просто го могат. Отиват на интервюто за работа в приветливо настроение, обличат се, държат се, усмихват се и отговарят точно така, както се очаква, за да влязат възможно най-бързо под кожата на интервюиращия.
Повечето от нас обаче не са чак толкова уверени и комуникативни. Или пък стоят в другата крайност - демонстрират прекалено голямо самочувствие, говорят повече от необходимото. По-високомерно от необходимото. В такива случаи е добре да се възползваме от някой и друг съвет, преди да седнем очи в очи с човека, който ще преценява евентуалното ни наемане.
На помощ ни се притича скорошна статия във Forbes, изготвена от американския "треньор по кариерно развитие" Дейвид Купър и разбиваща на пух и прах основните митове, свързани с интервюто за работа. Материалът ще ни позволи да избършем праха, който дълго е бил хвърлян в очите ни и да увеличим шанса си за настаняване върху пухената възглавничка на предлаганата длъжност. Поне така ни се струва, имайки предвид, че въпросният треньор Купър пише наръчници от типа "Как да създадете успешна кариера... дори и да не се вписвате в нея".
И така, ето ги и 10-те мита, за които е време да забравим:
1. Интервюто е внимателно подготвено
След като търси работна ръка, човекът, с когото ще разговаряте, вероятно е заринат от работа. И не е имал време да изследва CV-то ви с детективската лупа, която вероятно сте си представяли. Така че не се дръжте като "пале пред майка си", което трябва да се оправдава за всеки неудобен момент от своята биография. Изберете поведението на уверен в качествата си вълк и наблягайте на преимуществата си, без да се извинявате за дребните пропуски.
2. Интервюиращият задава добри въпроси
Както вече казахме, той едва ли си е писал сценарий и със сигурност не е репетирал интервюто с вас пред огледалото. За да бъдете сигурни в ефективността на разговора, опитайте да го вземете в свои ръце още след като ви бъде зададен редовния "Разкажете ми за себе си" въпрос. По този начин ще облекчите и себе си, и вероятно неподготвения си събеседник.
3. Ще изглежда нелюбезно, ако откажете предложената напитка
Напротив, обикновено единствената причина да ви я предлагат е, че в противен случай тяхното поведение ще изглежда нелюбезно. Но това съвсем не означава, че наистина им се разхожда до съседната стая, за да ви сипват кафе или вода. Пък и не е нужно да изглеждате като бедна душица, чиито очи започват да светят при всяко предложение за безплатна почерпка. Разбира се, това не означава и да проявявате излишна скромност, ако наистина чувствате нужда от дозата кофеин или студена напитка.
Кои са останалите, може да научите от Jenite.bg.