Американският технологичен гигант Hewlett-Packard e взел решение срещу отделянето или продаването на своя отдел за производство на персонални компютри, съобщи AP.
Така планът на бившия изпълнителен директор на компанията Лео Апотекер отива в историята, а компанията поема по друг път на развитие под ръководството на бившата шефка на еBay Мег Уитман.
Представители на HP заявиха в четвъртък (27 октомври), че решението е взето, след анализ на влиянието, което подобен ход би оказал върху развитието на най-големия производител на настолни компютри и лаптопи в света.
PC звеното на HP осигурява около една трета от приходите на компанията. То обаче е най-непечелившото от всички бизнеси на HP. Неговото унищожаване бе част от плана на Лео Апотекер да насочи компанията по стъпките на IBM, която в миналото предприе същия ход, продавайки бизнеса си с персонални компютри на китайската Lenovo. Така HP щеше изцяло да се насочи към корпоративните клиенти и да изостави крайните потребители.
В свое интервю Мег Уитман споделя, че предвид бъдещите загуби от приходи и стойност, "няма логика" да се премахне PC бизнеса. Справянето с наследството на Апотекер бе един от ключовите въпроси, които бившата шефка на eBay трябваше да разреши.
Освен продажбата на PC бизнеса, сред непопулярните ходове, които решиха съдбата на Апотекер в HP, бе решението му да прекрати разработването на таблетните компютри и смартфони, както и закупуването на софтуерния производител Autonomy Corp. за 10 млрд. долара.
Специалистите определят последните новини от HP, тъй като добри. Тъй като PC отдела на компанията е много голям и силно обвързан с останалите бизнеси, неговото отделяне ще предизвика тежки организационни проблеми, смятат те. Пред AP Стив Даймънд – професор в правния университет в Санта Клара дори сравни подобен ход с тежка хирургическа операция по разделяне сиамски близнаци.
Част от анализаторите смятат, че сега е моментът HP да подреди приоритетите си в тази насока – така, както направи Стив Джобс в Apple пред 90-те години – и да се фокусира върху разработката на няколко силни устройства с атрактивни качества.
Все още не е ясно обаче какво HP възнамерява да прави с проекта WebOS – мобилната платформа на Palm. През 2010 г. пионерът в създаването на мобилен софтуер бе закупен от HP за 1,8 млрд. долара. Под ръководството на Лео Апотекер обаче бе взето решение бизнесът с мобилни устройства да бъде закрит, което спря работата по WebOS и обезсмисли инвестицията.
По въпроса за бъдещето на мобилните устройства на компанията ръководителят на PC дивизията на HP Тод Брадли заяви, че ще се търси най-добрия подход към проблема и че в момента усилията на екипите са насочени върху създаването на таблет, който ще работи с бъдещият Windows 8.