Григор Димитров постигна 20-а победа на Уимбълдън

по статията работи: iNews | 01.07.2024 | 17:45
Instagram/abnamrowtt

Най-успешният български тенисист в историята Григор Димитров започна успешно 14-ото си участие на Уимбълдън при мъжете, предаде БНР.

В мач от първия кръг на тревните кортове на "Ол Инглънд клъб" в Лондон десетият поставен се наложи над Душан Лайович от Сърбия с 6:3, 6:4, 7:5 и така записа 20-ата си победа на този турнир от Големия шлем и общо 30-а за сезона.

Полуфиналистът на Уимбълдън от 2014 година спечели жребия и избра да сервира. Българинът започна пределно концентриран, проби във втория гейм и бързо затвърди за 3:0. При 5:3 Димитров подаваше за спечелването на първия сет. Той поведе с 40:0 и затвори частта за 27 минути при втората си възможност, когато сърбинът изпрати ретура си в аут.

Още в откриващия гейм на следващия сет Гришо стигна до пробив и го реализира незабавно, след което затвърди на нула. В осмия гейм 33-годишният българин се озова в положение 40:40 след първата си двойна грешка в мача. Но с два отлични начални удара взе подаването си за 5:3. В десетия гейм Димитров сервираше за 2-0 сета. Той дръпна с 40:0 и приключи с 14-ия си ас.

В третата част 56-ият в света Лайович направи първия си пробив в срещата за 2:0, след като бекхендът на Григор отлетя в аут. Юношеският шампион в Лондон от 2008 година Димитров излезе от миникризата, дължаща се на физическия дискомфорт, който изпитваше, и успя да направи рибрейк, при това на нула за 3:4. В следващия гейм хасковлията отрази две точки за нов пробив, взе подаването си и така изравни резултата в сета. В 11-ия гейм Григор поведе с 40:0 на сервис на съперника и пак го проби на нула, след което сервираше за победата. Той отрази точка за пробив, след което стигна до мачбол, който реализира след бекхенд в мрежата на сърбина.

Димитров завърши с 45 печеливши удари, от които 16 аса, при 23 непредизвикани грешки. Той спечели 92 процента от точки при разигран свой първи сервис.

За успеха той взема 90 точки за световната ранглиста, където е номер 10, както и 93 хиляди британски лири от наградния фонд (преди облагането с данъци).

Във втория кръг в сряда Григор Димитров очаква китаеца Джунчен Шън, който е номер 91 в световната ранглиста.

• Сега България в 60 минути с Мариана...
  • 18:00 По света и у нас
  • 18:30 Още от деня коментарно предаване
  • 19:00 Последният печели...
  • 20:45 Спортни новини
  • 21:00 Точка на кипене игрален филм...
  • 22:30 Топ 10 тайни и загадки 2...