В почти половината държави от Европейския съюз дизеловото гориво е по-евтино от това в България. Това показват данните на европейския енергиен портал energy.eu. Според актуалните в момента цени на автомобилните горива в 10 страни членки дизелът се продава по-евтино от този в България. В някои от тях дори драстично по-евтино. Рекордьор е Литва, където литърът върви по 1.55 лв. В Полша пък цената му е 1.64 лв. По-евтино от българските шофьори дизел купуват още в Австрия, Кипър, Чехия, Естония, Латвия, Люксембург, Словакия и Испания. Днес у нас станахме свидетели на поредното поевтиняване на горивата на някои бензиностанции. Така средната цена на литър дизел вече е 1.90 лв., но има и места, където го продават срещу 1.88 лв. При това положение днес в 17 страни от ЕС дизеловото гориво се продаваше по-скъпо от това в България. Рекордьор е Великобритания, където литърът се търгува средно срещу 2.68 лв., следвана от Малта с 2.66 лв. за литър.
При бензина обаче нещата не са съвсем така. Само в 3 държави членки цената му е по-ниска от тази в България, а в една е същата – Австрия. По-евтино за А 95 плащат в Естония, Литва и Полша. В последната цената е и най-ниска спрямо целия ЕС – 1.76 лв. за литър. При нас след днешното поевтиняване бензинът върви по 1.94-1.95 лв. При това положение в 23 държави членки шофьорите го купуват по-скъпо. Най-високата цена е в Италия – 2.81 лв. След това е Малта с 2.78 лв. и Великобритания с 2.66 лв. за литър.
Не е изключено обаче цените на горивата да паднат още, включително и у нас. До началото на тази седмица тенденцията за поевтиняване на петрола продължаваше в пълна сила и той падна дори под психологическата граница от 30 долара за барел. Преди два дни обаче котировките се отлепиха от дъното и днес дори успяха да прескочат 31 долара. Но не за дълго. В края на търговията цената на фючърсите от сорта Брент с доставка през март падна дори под 29 долара. Така цената на петрола за последните 30 дни отбеляза спад от над 20%. Предвид факта, че котировките се отразяват на крайните цени на горивата на дребно след около месец, е напълно възможно до средата на февруари да станем свидетели на още някое поевтиняване. Подобни прогнози направиха в първите дни на 2016 г. и от Българската петролна и газова асоциация.