През второто тримесечие средната работна заплата се увеличава с 3,7% спрямо предходното. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ).
При анализ на данните за отделните месеци обаче ясно се наблюдава тенденцията към намаляване на работната заплата. Пикът е през април - 760 лева, през май е вече 758 лева, а през юни - 750 лева. Данните се отнасят до цялата страна.
Най-голямо увеличение е регистрирано в сектора "Финанси и застраховане". Служителите там са получили с 10% спрямо заплатите си през периода януари - март. В образованието заплатите са с 8,4 на сто по-високи. Ръст от почти 8% има и по отношение на заплатите в "Селкото стопанство".
На годишна база ръстът на средната работна заплата пък е в рамките на 8,4 на сто, допълват от НСИ.
Данните показват, че за пореден месец най-високи са заплатите за извършване на творчески дейности и разпространение на информация - средно 1776 лева на месец. Сред най-ниски са заплатите в сектора "Хотелиерство и ресторантьорство", където месечните възнаграждения са средно 499 лева.
От НСИ публикуваха още и данни за наетите по трудово и служебно правоотношение към края на второто тримесечие на годината. Според тях наетите се увеличават с 47,5 хил. или с 2,3% спрямо края на март.
Най-голямо увеличение на наетите лица се наблюдава в икономическите дейности със сезонен характер - "Хотелиерство и ресторантьорство” - с 37,3%, "Селско, горско и рибно стопанство” - със 7,2%, както и в дейностите "Операции с недвижими имоти” и "Други дейности” - по 6,3%.
Значително намаление на наетите лица по трудово и служебно правоотношение е регистрирано в дейност "Образование” - с 3%.