Цената на памука достигна рекордна стойност, хвърляйки в смут производителите на евтино облекло, предаде АФП. Но проблемите няма да останат само във фабриките в Далечния Изток, а по веригата ще достигнат и потребителите в развитите страни.
Бангладеш е третата в света сила по производство на дрехи и една от най-евтините дестинации за изработването на облеклото. Във фабриките на индийската съседка се правят линиите на водещи търговски марки от Wal-Mart до H & M и Gap.
Стойността на памука на световните пазари достигна цена от 1.5 долара на фунт (450 грама) в началото на ноември, което е удвоена стойност спрямо същия момент на 2009 година. Ситуацията за производителите в Бангладеш е усложнена и от скорошното принудително увеличаване на заплатите след яростни протести на работниците и натиск от страна на правителството.
"След като години наред големите производители намаляваха цените на дрехите, за да си осигурят големи печалби, сега те и западните потребители трябва да приемат, че времето на евтините стоки е минало", коментират посредници между фабриките в Бангладеш и чуждестранните инвеститори.
Производството на дрехи е гръбнакът на бангладешката икономика, съставяйки 80% от износа, въпреки че страната няма собствен източник на памук. Вместо това азиатската държава купува повече от един милион тона на година, което я прави втори в света вносител на влакнодайното растение след Китай.