Повече плодове и зеленчуци вместо сол, захарни изделия и мазнини предвижда новата Наредба за здравословно хранене на децата от 3 до 7 години, съставена от Министерството на здравеопазването.
Новите изисквания представи националният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
Те ще влязат в сила от 15 септември тази година и ще бъдат задължителни за всички детски градини, лагери и домове за деца.
Наредбата предвижда децата в детските градини да се хранят по пет пъти дневно вместо досегашните четири пъти, съобщи доц. Веселка Дулева, експерт в Националния център по опазване на общественото здраве.
По думите й ще бъде въведена допълнително подкрепителна сутрешна закуска от плодове. Така дневното меню на децата ще включва закуска, подкрепителна сутрешна закуска, обяд, подкрепителна следобедна закуска и вечеря.
Целта на Наредбата е да осигури здравословен начин на хранене на децата и така да се намалят рисковите фактори за възникването на редица заболявания като диабет, затлъстяване, сърдечно-съдови проблеми и др.
"Децата у нас не се хранят правилно", категоричен бе д-р Ангел Кунчев.
Данните на здравното министерство сочат, че към момента 11.7 % от децата на възраст между 3-6 години са със свръх тегло, а 5.6 % са със затлъстяване.
Тази тенденция с времето се запазва и увеличава, затова е задължително въвеждането на подобна наредба, допълни националният здравен инспектор.
В наредбата са посочени препоръчителните стойности за дневен прием на мазнини, въглехидрати, белтъци и необходимото енергийно съдържание в продуктите.
При изготвянето на менюто ще се спазват определени изсиквания и то ще бъде изготвяно от медицински специалист и технолог със специално за целта образование.
Технологичният процес на приготвяне на храната също ще бъде променен, като ще се премахне пърженето и ще се наблегне на приготвянето чрез печене, варене и задушаване на пара.
От менюто на децата ще отпаднат белият хляб, пилешките кожи, солта в айряна и ще се ограничат храните, съдържащи консерванти и оцветители.
Ще бъдат въведени пълнозърнестите храни, заяви доц. Дулева. Четири пъти седмично децата ще ядат пълнозърнест хляб, два пъти седмично ще консумират мляко с 2% масленост, а през останалите дни пълномаслено. Всеки ден в менюто на децата трябва да има най-малко 350 грама кисело или прясно мляко без захар и поне 25-30 грама сирене.
Препоръчително е конфитюрите и мармаладите да са с над 60% плодово съдържание, като не се допускат плодови сладка с добавена захар над 50%.
Месото трябва да бъде без видими тлъстини, сухожилия, кости и мазнините в него да са до 30%. В детските градини няма да се дават кебапчета, кюфтета, кърначета, наденици с високо съдържание на мазнини, готварска сол, полифосфатни и други соли. Също така колбасите се забраняват за основни ястия.
За да ограничат сладкото децата ще имат право на торти и шоколади само два пъти седмично.
Изисквания ще има и за напитките, тъй като те също са от основно значение за здравето на децата, коментира доц. Дулева. Затова те ще трябва да консумират само питейна вода, бутилирани нискоминерализирани натурални води със съдържание на флуор до 1,5 мг/л, изворни и трапезни води. Соковете трябва да са 100% натурални. Малчуганите ще могат да пият млечни напитки, чай и боза.
Контролът за това дали се спазва новата здравна наредба ще се извършва от регионална здравна инспекция и при нарушения ще се налагат санкции в размер от 500 до 5000 лв.
При повторни нарушения санкциите ще са по-големи, съобщи д-р Нелия Микушинска, експерт в здравното министерство. Тя допълни, че родителите ще могат да сигнализират за нарушения на горещата линия на здравното министерство, където досега са получени значително доста сигнали, че на децата се дават продукти извън утвърдените рецептурници.
От здравното министерство не са направили разчет, колко ще струват на детските градини и общините новите стандарти.
Според д-р Кунчев няма родител, който да не е съгласен да плати малко по-висока такса, за да може детето му да се храни здравословно.