Парламентът изслушва по негово желание вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов за действията на институциите след земетресението в Перник на 22 май.
Преди това депутатите приеха седмичната си програма, съобщава БТА. Народното събрание ще обсъди проекторешение за възлагане на Сметната палата да извърши одит на действията на Министерството на здравеопазването (МЗ) в периода 2005-2011 година.
В дневния ред е второто четене на промени в Закона за МВР, както и проекторешение за създаване на временна анкетна комисия по повод на случая с представители на БСП преди изборите на кмет на Сливен.
Около 3 милиона лева са щетите на обществените сгради в Перник, а в София щетите възлизат на около 1 300 000 лева, каза Цветанов от парламентарната трибуна пред народните представители, цитиран от Агенция "Фокус”.
Има готовност веднага да бъде свикана извънредна междуведомствена комисия за възстановяване и подпомагане, уточни Цветанов от парламентарната трибуна. Според него се създава предпоставка за политическо говорене в случаи на бедствия.
"Най-голямото предизвикателство пред държавата след закриването на военната служба и след като няма военно обучение, е да разработим стратегия за развитие на доброволческа дейност. През всичките тези години – от 2009 г. до 2012 г. са провеждани обучения, които дадоха възможност за по-добра реакция”, каза министър Цветан Цветанов.
Вицепремиерът направи хронология на действията на институциите след труса на 22 май край Перник.
На 23 и 24 май структурите на МВР в София и Перник, екипите на пожарна безопасност са посетили 960 обекта във връзка с получени сигнали за напукани стени, рушаща се мазилка, паднали комини.
"Служителите на МВР оказаха помощ на трудно подвижни хора. Участваха 74 автопатрула, 75 единици техника от "Пожарна безопасност и защита на населението” от 830 служители”, каза министърът.
"На 25 май беше проведено заседание на Областния кризисен щаб, взе участие и ръководството на МВР. Постъпили са над 2000 молби за подпомагане на гражданите”, посочи той. "Това, което предприе правителството, е да осигурим 21 служители, за да подпомогнат дейността на комисиите, които проверяват и оценяват щетите", допълни Цветанов. Действията помагат за изключително адекватната реакция при тази ситуация, подчерта той.
"Около 3 часа на 22 май възникна земетресение с магнитуд около 5,9 по Рихтер. Оперативният дежурен установява връзка с дежурните от Геофизичния институт от БАН. На 3-4 минута са уведомени министърът на вътрешните работи, МВР. Уведомени са оперативните части на основните структури за установяване на обстановката. Епицентърът на земетресението е на 23 - 25 км. от София в района на Перник. Изпратени са съобщения”, каза Цветан Цветанов.
"Започва събирането на свободния от дежурство състав към областните дирекции за сформиране на резервни екипи. В София, София-област, Кюстендил и Благоевград – е проверено състоянието на язовирите, железопътния транспорт. На място в 04.10 часа пристига група от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението”, посочи министърът.
Проведено е съвместно заседание на щабовете. Бяха проведени заседания за мерки за безопасност. Около 5.10 отново има земетресение около 4 степен по Рихтер. Последваха вторични трусове в следващите дни. Няма данни за жертви. Със заповед на областния управител е обявено бедствено положение в област Перник. В 6.00 часа е проведено съвместно заседание на областния и общинските щабове. Със заповед на кмета на София също беше сформиран щаб, продължи да представя пред депутатите хронологията на действията след земетресението от 22 май.
Най-голямото бедствие в страната през последните 20 години не е земетресението в Перник и всички останали, а безотговорното, безхаберно управление на БСП, каза министърът. "По повод всичко това, което чувам като политическо говорене, и за входирането на бъдещ проектозакон за възстановяване на щетите при извънредните ситуации – към настоящия момент това интегриране и реакцията на МВР е много по-адекватна. Всяко едно действие е свързано и с взаимодействие на компетентните органи”, каза Цветанов.
В момента оперативните дежурни центрове са единни и действията, които се предприемат, са изцяло координирани, допълни той.
В МВР и Министерството на отбраната част от основните неща, които се реализират като политики, са - съответните ведомства да имат информационни системи. Изхарчени са средства, но нямаме нито една от тези системи, с които да сме обезпечили цялата страна, посочи Цветанов.
В духа на политическото говорене на БСП може би идеята е за устройването на техните политически кадри и техните кабинети, каза Цветанов и припомни закриването на Министерството на извънредните ситуации – "преди – 30 служители в двете министерства, сега – 5 служители в политическия кабинет на МВР”.
Всичко, което се предприема от правителството, е само в превантивната дейност и бързата реакция при подобни бедствия, подчерта Цветанов.
Премиерът алармира за тревожното състояние на автомагистралите и мостовете, каза Цветанов.
Средствата бяха използвани, за да си плащате и купувате избори, обърна се Цветанов към опозицията.
Цветан Цветанов подчерта, че във връзка с прогнозата за проливни дъждове, са предприети адекватни мерки. Осигурени са 300 000 чувала, които при необходимост да могат да бъдат използвани за определените реки, които застрашават човешки живот, каза Цветан Цветанов.