Българските военни ще могат да спират, проверяват самоличност, обискират и арестуват обикновени граждани. Това е записано в приетия днес на първо четене Закон за противодействието на тероризма. Армията ще получава такива правомощия обаче само в случаите на антитерористични операции или наличието на конкретни данни за заплаха от атентат. При необходимост военните ще имат право и да използват сила и оръжия.
Паралелно с това при провеждане на антитерористични операции или при наличие на информация за конкретна заплаха за нападение, полицията, армията и спецслужбите ще имат правото да ограничават определени граждански права, решиха още депутатите. Въвеждането на такива мерки обаче ще може да става само временно, съобщава БТА. Превантивни мерки пък ще могат да се налагат от председателя на ДАНС или от главния секретар на МВР. В новия антитерористичен закон е разписано те да бъдат за срок до 6 месеца.Заповедите за налагането на такива мерки ще влизат в сила незабавно, но ще могат да се обжалват пред ВАС.
Службите ще могат да изискват от мобилните оператори и интернет доставчиците трафикът на данни, осъществен от конкретен потребител. Въпросните компании пък няма да имат право да откажат това или да отлагат във времето, ако при тях е постъпило искане от ръководител на някоя от службите. Всеки потребител на предплатени телекомуникационни услуги пък ще има право купи не повече от 10 предплатени карти.
При осъществен на територията на страната терористичен акт от който са настъпили смърт или увреждане на здравето на много хора, имуществени вреди или вреди за икономиката в особено големи размери, както и значителни последици за околната среда, ще може да се обявява извънредно положение. Пострадалите при атентати пък ще имат право на обезщетение от държавата. Ако приетият днес на първо четене законопроект бъде одобрен от депутатите и на второ без изменения, след влизането в сила на новата нормативна уредба правителството ще трябва да изготви и Национален план за противодействие на тероризма.