ГЕРБ внесе искане до Конституционния съд срещу създадената временна анкетна комисия "Плевнелиев". Депутатите в нея трябва да проучат връзки на политици с енергийни дружества.
Искането е подписано от 71 народни представители от парламентарната група, съобщи зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Цецка Цачева. В него се настоява да бъде обявено за противоконституционно решението на парламента от 8 май, с което е създаден анкетният орган.
Решението на НС беше взето, след като стана ясно, че по време на посещение в Австрия президентът Плевнелиев е разговарял с шефа на EVN Щефан Шишковиц.
Цачева посочи, че от дебатите в пленарната зала е станало ясно, че целта на комисията, изрично и категорично заявена от нейния председател Магдалена Ташева от "Атака", е да разследва и
установи действията на държавния глава.
По думите на Цачева българската конституция е категорична, че с оглед принципа на разделение на властите и баланса между тях е недопустимо Народното събрание да осъществява контролни функции върху държавния глава.
Според ГЕРБ има нарушение както на принципа за разделение на властите, така и на принципа на правовата държава.
"Нееднократно КС се е произнасял, че НС не може да изслушва държавния глава по какъвто и да е повод. Единственото изключение е, когато по съответен ред има внесено искане за повдигане на обвинение пред Конституционния съд за държавна измяна или грубо погазване на основния закон на държавата", подчерта Цецка Цачева.
"Няма подобни хипотези, комисията, която беше създадена, има само предизборни цели, обслужващи управляващите парламентарни групи, респективно партии, поради което искаме КС да спази тълкуванията и решенията си до момента по повод на аналогични случаи и да обяви решението за създаване на анкетния орган за противоконституционно", завърши зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ.
На 8 май депутатите създадоха Временна анкетна комисия за изясняване на всички факти и обстоятелства, свързани с дейността на фирмите, които имат лиценз от ДКЕВР. В нея ще има по трима народни представители от всяка парламентарна група. Тя трябва да изясни защо президентът Росен Плевнелиев се е срещал с представители на ЕРП-та и на фирми, които добиват подземни богатства на територията на страната.
На 11 май Росен Плевнелиев отказа да бъде изслушан в комисията. Ден по-късно вицепрезидентът Маргарита Попова обяви, че в случая не подкрепя държавния глава.