Четири наказателни процедури със стартирани процедури по нарушения по Договора за функциониране на Европейския съюз са открити срещу България.
Това става ясно от изказване на вицепремиера Меглена Кунева на последното заседание на правителството.
Пред колегите си от Министерски съвет на 20 януари Кунева отчете плана за действие за 2015 г. с мерките, произтичащи от членството на България в ЕС. Процедурите са свързани с невъведени четири директиви.
"От неизпълнените мерки, 32 са законопроекти, намиращи се на различен етап на разработване и приемане, 12 са внесени в Народното събрание и имаме четири мерки със стартирани процедури по нарушения по Договора за функциониране на Европейския съюз и когато това го направим, процедурите ще бъдат спрени", пояснява Кунева.
По нейни думи най-проблемно е забавянето в промените на Закона за обществените поръчки и на този за концесиите.
"В енергетиката имаме най-много, всъщност, неизпълнени и стартирана процедура. Моля, наистина да направим всичко възможно, за да стои добре страната", обръща се Кунева към колегите си.
Причината в забавянето на транспонирането на директивите е недоброто планиране в работата на министерствата, което е довело до забавяне в изготвянето им, а оттам и в провеждането на съгласувателните процедури между ведомствата. От изказването на Кунева става ясно, че виновни за забавянето са четири министерства - на вътрешните работи, на транспорта, на финансите и на земеделието.
"Какви са причините, когато се бавим? Много дълго съгласуване, недостатъчно ритмично и лошо планиране. Ако планираш, че един акт ще ти влезе в Министерски съвет и срокът за изпълнение е 31 декември, давам го само като пример, очевидно нещо няма да е съвсем наред", коментира Кунева.
Към 10 декември страната ни не е успяла да въведе седем европейски директиви от общо 1099. Дефицитът по въвеждането е 0.6 на сто. От правителствената пресслужба уточняват, че от посочените 7 директиви, в края на декември са останали невъведени четири.
Изпълнението на мерките е прехвърлено за 2016 година.
Предстои класиране на държавите членки за транспонирано законодателство. Вицепремиерът Кунева смята, че няма място за притеснение, защото "България се справя добре и на този Scoreboard, който ще излезе, стоим в добрата част на таблицата като изпълнени мерки".
Какво представляват процедурите:
Съгласно член 258 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) ЕК може да предприеме правни действия срещу държава членка, която не е изпълнила задълженията си, произтичащи от законодателството на ЕС.
Процедурата за нарушение започва с официално уведомително писмо, с което се иска информация. Правителството има срок от два месеца, за да отговори.
Ако Комисията не е удовлетворена от информацията и заключи, че въпросната държава не е изпълнила задълженията, тя може да изпрати официално искане за спазване на законодателството на ЕС ("мотивирано становище"), с което съответната държава се задължава да отчете какви са предприетите конкретните мерки и в какъв срок трябва да бъдат изпълнени.
Ако и в този случай не се спазват правилата, Комисията може да реши да призове съответната държава пред Съда на ЕС. Статистиката обаче показва, че в около 95 % от случаите на нарушения държавите спазват задълженията си.
В особения случай, когато държава не е транспонирала директива в предвидения срок, ЕК може да поиска от Съда да наложи финансова санкция.