Общо 50 тона млечни продукти - сирене и кашкавал, е забранила Българската агенция за контрол на храните (БАБХ) миналата седмица на фирма, която носи името "био", но не разполага с хладилни камери, а в същото време продава млечни продукти.
Това обяви изпълнителният директор на агенцията Пламен Моллов по време на конференция "Био" ли е бъдещето на българското земеделие".
В началото на април БАБХ ще инициира специална пресконференция, на която ще представи данни от проверките на всички храни, както и на подготовката за Великденските празници, каза Моллов.
За нас биопродуктите са продукти като всички останали и те подлежат на всички общи правила за контрол. "Биохраните обаче са с една идея по-добре контролирани и такова трябва да бъде и доверието към тях, защото за тях има сертификационна схема", коментира за БТА Моллов.
Това означава, че тези храни се наблюдават по цялата верига - от суровините до готовия продукт - веднъж от сертифициращите организации и втори път - от нас, посочи той.
Директорът на БАБХ подчерта, че потребителите трябва стриктно да следят написаното на етикета, където думата "био" трябва да присъства. Общо 1100 проверки на биопродукти е извършила агенцията през миналата година и няма констатирани нарушения, каза още Моллов.
"Аз обаче имам известни резерви към тези резултати", посочи той и се аргументира с ниската успеваемост при съставянето на актовете за административно нарушение. "При традиционните продукти успеваемостта е 1 на 100 за цяла година. За миналата седмица тази успеваемост е 1 към 2 - на всеки две проверки има по един акт, което дава повод за заключения и по отношение на биохраните", смята Пламен Моллов.
Според него биологичното производство на храни в България има голямо бъдеще и с него страната ни може да бъде конкурентна на международния пазар. По думите на Моллов това е и бъдещото развитие на българската хранителна индустрия.
Позицията му бе подкрепена и от заместник-министъра на земеделието Бюрхан Абазов, който откри форума.