С промени в Закона за вотите се преустановява практиката за добиване на инертни материали от реките. Това заяви за Фокус зам.-министърът на околната среда и водите Павел Гуджеров.
"Категорично е отменена възможността за добив на инертни материали от реките", каза той. Ако обаче се установи, че при добиването към момента е нарушена проводимостта на реката в следствие на дейността на дадена фирма, добитите от нея инертни материали ще бъдат конфискувани и продадени, а средствата ще се харчат само за дейности по опазване на околната среда.
"При съмнение за нарушаване на проводимостта на река, областният управител трябва да назначи комисия, която да включват експерти от Басейнови дирекции и специалисти от Държавна агенция за метрологичен и технологичен надзор, за да установят дали има екологични щети.
Ако се установи нарушена проводимост, ще се изготви проект за почистване на реката, ще се избере с обществена поръчка фирма-изпълнител, извадените инертни материали ще се депонират и ще се продават на търг от областния управител", обясни Гуджеров.
Той увери, че постъпленията от продажбата на конфискуваните инертни материали ще бъдат използвани единствено за дейности по опазване на околната среда.
Според други промени в закона контролът по депонирането на инертните материали ще се осъществява от областните управители по места, а за незаконен добив от речните корита ще следят Басейновите дирекции и териториалните екоинспекции.