Българската прокуратура вече ще може да разследва престъпления с най-модерните съществуващи техники и оборудване. Това става благодарение на откриващия се днес нов Оперативен дежурен център за разследване. Той ще се занимава с тежки престъпления и за целта ще разполага с изключителна апаратура, използваща най-съвременните технологии за криминалистиката. Чрез тях прокуратурата ще може да комплекти прави огледи на местопроизшествия и на място да иззема биологични следи, следи от стъпки и автомобилни гуми, да определя траекторията на изстрели, ще разполага с тестери за идентификация на наркотици, модерна видео- и фототехника и т.н. На практика следствените органи ще работят както сме свикнали да виждаме героите от популярния сериал "От местопрестъплението".
Това специализирано техническо и експертно-криминалистично оборудване ще даде възможност прокуратурата да прави бързи, самостоятелни и независими разследвания по горещи следи на тежки престъпления или инциденти, непосредствено след получаване на сигнал за извършено криминално деяние. Новият оперативен център е създаден по международен проект за повишаване на капацитета на българската прокуратура за справяне със съвременните предизвикателства на организираната престъпност, финансиран от Българо-швейцарската програма за сътрудничество, съобщава БГНЕС.
В рамките на проекта ще бъде изработен механизъм за сътрудничество между прокуратурите на България и Швейцария при наказателното преследване на транснационалната престъпност, за което предстои подписване на партньорско споразумение. Целта на 3-годишния проект, чиято реализация започна през януари т.г., е да се повиши капацитетът на българската прокуратура и ефективността й в разследването и преследването на организираната престъпност. Тя работи по проекта в партньорство с ДАНС, МВР, НАП, Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество и др. институции. От страна на Швейцария сътрудничат Главният прокурор, Министерството на правосъдието и Базелският институт по управление. Общата му стойност на проекта e 974 632 швейцарски франка, а съфинансирането от Швейцария е 800 хил. франка.