Организаторите на хазартни игри ще бъдат поместени в регистър. Това предвиждат промените в закона за хазарта, които бяха одобрени от парламента.
Председателят на Държавната комисия по хазарта Калоян Кръстев не се ангажира с цифри какви биха били приходите след лицензиране на интернет залаганията, което става задължително, предаде БТА. Това зависи от броя на операторите, които ще получат лиценз.
Организаторите на хазартни игри, които са без лиценз, ще бъдат санкционирани, а нелегалните сайтове – блокирани. Достъпът ще се следи и филтрира от интернет доставчиците, а не от ГДБОП. Ще има черен списък със сайтове, до които българите не трябва да се допускат.
Държавната комисия по хазарта ще поддържа този списък и ще го публикува на своя уеб сайт. Интернет операторите всеки ден трябва да следят дали списъкът се обновява, а ако не го направят – ще бъдат глобявани.
От 10 000 лв. до 20 000 лв. е глобата за онези фирми, които не забранят достъпа на своите потребители до нелицензирани хазартни сайтове, които са добавени в черния списък. Спирането на нелегалните сайтове за хазарт ще става с постановление на Софийски районен съд.
Системите на онлайн сайтовете за залагане ще са свързани с НАП. Забранява се игралните зали да се откриват в жилищни блокове, в държавни и общински сгради и в близост до детски градини и училища. 20. Въвеждат се ограничения и за пряката рекламата на хазартните игри.
Според Диан Червенкондев от ГЕРБ, от хазарт може да влязат в хазната до 100 млн. лв. годишно. За 2011 г. постъпленията от такси за залагания от наземен хазарт са около 5 млн. лв., а от корпоративен данък - около 120 млн. лв.