Аз нямам насрочена дата, когато ще си тръгна, нито пък са ме отзовали преждевременно за нещо, което съм направил. Става въпрос за стандартен процес за американските посланици. Моята съпруга всъщност е в същата ситуация.
Това каза американският посланик Джеймс Уорлик в ефира на Нова телевизия. Преди дни президентът на САЩ Барак Обама обяви намерението си да номинира Марси Райс за посланик на страната в България. Така де факто Джеймс Уорлик ще бъде заменен и трябва да напусне страната, преди да е изтекъл 3-годишният му мандат. Той бе назначен в края на 2010 година.
Новината не е изненада - отдавна се коментира евентуалната смяна на Уорлик, който обаче упорито отричаше подобни информации.
Сега обаче Уорлик опроверга слуховете, че има конкретен мотив за неговото отзоваване и подчерта, че става въпрос за стандартен мандат за американски посланик:
"Ако съм тук 2 години и 9 месеца – това е стандартно. Ако съм тук 3 години и 3 месеца – това пак е стандартно", поясни Джеймс Уорлик и допълни: "Имаше толкова много статии в пресата и информации в медиите, че си заминавам за нещо, което съм направил – това не е вярно."
"Ще си тръгна, когато си тръгна, но това ще ме натъжи", сподели още той. Американският посланик обясни, че няма да остане още цяла година в България, но все пак това е нещо, което зависи от Сената на Съединените щати.
"Става дума за поредица от прегледи, срещи и изслушвания, през които трябва да мине следващият посланик. В моя случай ще си тръгна, когато ще си тръгна."
"Нещата, които България иска за себе си, са и неща, които американското правителство иска за България. Нашите интереси абсолютно се препокриват. Ние споделяме общи ценности и политиките ни съвпадат”, каза още Уорлик.
Той отрече заминаването му да има нещо общо с шистовия газ у нас. "Във взаимоотношенията ни с България не става дума за шистов газ, ядрена енергия или нещо друго. Става дума България да осигури своето разнообразие на енергийните източници и да гарантира своята енергийна сигурност за страната и региона", уточни Уорлик.
"Най-важното за нас е България – тя за нас е добър приятел и надежден партньор и ние уважаваме решението, което ще вземе. Ако България реши, че не иска да разработва шистов газ, няма проблем – това е абсолютно приемливо за нас", поясни американският посланик.