Със 106 гласа "за", 41 "против" и 9 въздържали се народните представители одобриха на първо четене промените в Закона за местните данъци и такси, с които се предвиждат няколко промени за такситата, най-съществената от които е въвеждането на общински данък за тях, като се предвижда той да бъде от 400 до 1000 лв.
Алтернативен данък за такситата беше подкрепен от ГЕРБ, част от ДПС, ПФ, БДЦ, АБВ и двама независими. Реформаторите гласуваха различно, предимно с "въздържал се". Против бяха БСП и "Атака".
Преди гласуването в залата се разразиха бурни дебати, още повече, че от 1 април влиза в сила новото изискване, според което шофьорите на таксита трябва да имат трудови договори с голям превозвач.
БСП скочи срещу вносителите от ГЕРБ. Георги Търновалийски каза: "С възможността водачите да работят за своя сметка от името на превозвачите, оборотите на превозвачите няма да се регистрират по ДДС, защото ще правят обороти под 50 хиляди лева и държавата ще губи над 100 милиона приходи".
Гроздан Караджов също нарече промените камуфлажни, в полза на големите превозвачи: "Тези няколко големи превозвачи добре са преброили вашите гласове. Те няма да допуснат издънка този път, защото са бизнесмени. Те умеят да ценят парите си".
Депутатът от ГЕРБ Цветомир Михов индиректно подкрепи опозицията. Той се извини, че не се е справил с лобито в ГЕРБ, което иска да наложи новите текстове: "Извинявайте, съграждани и гости на България, че не можах да се справя със силното лоби на таксиметровите превозвачи".
Председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова обясни, че това не са лобистки поправки: "Ако днес това Народно събрание не приеме този законопроект, ще остане монополът на 2 хиляди превозвачи, които ще продължат да не плащат данъци, така както са свикнали досега. Част от тях ще присвояват осигуровките на работещите на трудов договор шофьори."