Отстраненият от Висшия съдебен съвет (ВСС) Камен Ситнилски определи изключването си като признак за овладяване на съдебната власт и по-конкретно на прокуратурата.
Той бе категоричен, че ще се бори срещу уволнението си, а "несправедливостта, беззаконието и настъплението на неидентифицирани елементи, желаещи да овладеят съдебната власт", го кара търси справедливост до край.
На въпрос, кой иска овладяването на прокуратурата, Ситнилски отговори, че чрез определени лица тя трябва да бъде овладяна, за да може да се контролира, кой да бъде привлечен и кой не до наказателна отговорност. Той не посочи имена но поясни, че е стигнал до тези твърдения на база лични и логични наблюдения.
По думите му отговора на този въпрос е работа на държавата и компетентните органи, които трябва да уточнят, кой по неправомерен начин иска да я овладее.
Ситнилски не отстъпи в твърденията си и за пореден път посочи, че ВСС не е спазил процедурата при отстраняването му и я определи като типичен пример за вземане на решение "под влияние".
''ВСС прие едно решение с 16 гласа "за”, което обяви за законосъобразно. В случая трябваха минимум 17 гласа, защото 2/3 от целия състав (ВСС е съставен от 25-има членове) са 17 гласа”, обясни прокурорът в ефира на bTV.
"Аз не се имам за жерта. Имам се за един равностоен противник. Защитвам се със средствата и начините, предоставени ми от закона”, каза в своя защита магистратът.
Според него той е бил неудобен, защото през целия си професионален път се е придържал към закона.
Ситнилски смята, че трябва да се постави проблема с нестабилността на ВСС и наличието на определени хора, които не винаги изразяват своята свободна воля. В случая той визира 16-те членове, които гласуваха за уволението му.
"Там има членове, които гласуват не със свободно избраната си воля, защото възприемат чужди на съдебната система указания. Тази тенденция се наблюдава от около година", подчерта той.
Ситнилски обясни, че вече е сезирал ДАНС с искане за отговор от председателя й Владимир Писанчев на въпроса защо е издал допуск до класифицирана информация на лица, които нямат право на това. Става въпрос за двама от членовете на ВСС, по чийто сигнал бе гласувано неговото отстраняване.
"Двама от леновете на ВСС имат допуск до класифицирана информация, като такова не е необходимо. Въпреки всичко, по тяхно искане, подписано от представляващия ВСС, който не е ръководител, ДАНС издава допуск – това е неправомерно. Приканвам Писанчев да отнеме допуска, за да се установи законността. Те я четат (класифицираната информация), преразказват я на колегите и нарушават принципа на свободната воля”, оплака се Камен Ситнилски.
Той отговори и на обвиненията, отправени му от зам.-главния прокурор Ася Петрова, която се оплака, че Ситнислки й е оказвал натиск по делото "Килърите", по което тя бе окръжен обвинител.
"Ася Петрова не е единственият прокурор, по отношение на когото съм повишавал тон. В прокуратурата място за глезотии няма, няма място и за нарушаване на някои принципи – прокурор трябва да докладва на висшестоящия прокурор”, обясни той.
Той допълни, че става въпрос за образуването дело по убийството на шофьора на Петрова, при което са дадени указания да се разследва внимателно и да се докладва редовно: "Седмица-две, никой не докладва. Обадих се, тя каза, че е докладвала на вътрешния министър Цветан Цветанов. Тогава повиших тон – министърът трябва да докладва на теб, ти си объркала принципа. Човек на 65 години съм, при това се имам за кавалер, да я наричам с квалификации е несериозно”.