Президентът на Бразилия Дилма Русеф бе понесена от вихъра на емоциите при гостуването си във Велико Търново и наруши правилата на НСО, за да се смеси с тълпата от граждани, които я посрещнаха пред историческия хълм Царевец.
Правителственият самолет на България кацна на летището в Горна Оряховица точно на обяд, а после Дилма Русеф и Георги Първанов бяха ескортирани до старата столица. Там държавният глава запозна високопоставената си гостенка с историята на страната ни, която е и нейна собствена история.
Президентът на Бразилия бе посрещната от кмета на Велико Търново Румен Рашев и областния управител Пенчо Пенчев с цветя, а търновските власти бяха подготвили и традиционна погача.
Топлото посрещане разчувства Дилма, която наруши правилата на охраната и се отправи директно към тълпата, за да се докосне до българите и да им благодари на български език. Последваха шумни скандирания на името й и "Вива Бразил", след което Дилма се върна отново при официалната делегация.
Лидерите на двете страни обиколиха средновековната крепост. Специално вниманието президентът на Бразилия отдели на тронната зала на българските царе, където миналата година бе открита паметна плоча с имената на 21 владетели през епохата на Втората българска държава от 1185 до 1393 година.
На официален обяд Дилма Русеф опита традиционни гозби от търновския край - предястието "Градинарски карнавал", включващо панирани зеленчуци със сирене в собствен сос, пиле по болярски и десерт от цедено кисело мляко със смокини.
Картина с пейзаж от старата столица на младия търновски художник Светлозар Петров, дискове с филми за Велико Търново и аудио-визуалния спектакъл "Звук и светлина" подариха на бразилския президент.
След посещението си във Велико Търново, Дилма Русеф се отправя към Габрово, където ще се срещне със свои роднини. Точният план на обиколката й се пази в тайна от съображения за сигурност.
Във връзка с официалното посещение в България на бразилския президент с габровски корени, Музеят "Дом на хумора и сатирата” е подготвил своеобразен артистичен поздрав – изложбата "Усмивки от Бразилия”.
Специалната колекция включва 31 творби на 11 бразилски и двама български карикатуристи.
Особен интерес представляват три шаржа на Дилма Русеф, дело на българските художници Ивайло Цветков и Валери Александров и на техния бразилски колега Нелсън Кастро Сампайо.
Творбата на Ивайло Цветков представя Дилма Русеф на път с автобус по маршрут Бразилия – Габрово, намигайки към връзката й със столицата на хумора. Тази карикатура бе отличена с наградата на Сдружението "Планета ГАБРОВО” за творба на габровска тематика в тазгодишното 20-о издание на Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата – Габрово.
В своя шарж Валери Александров се заиграва с фолклора на двата народа, представяйки танцуващата Дилма Русеф в ритъма на бразилски и български традиционни мелодии. Творбата му е дарена на Дома на хумора и сатирата след представената през миналата година негова самостоятелна изложба във Веселата къща.
Бразилецът Нелсън Кастро Сампайо участва в Международното биенале с творба, която ясно изразява близките приятелски отношения между България и Бразилия. Той е представил Дилма Русеф в дружеско ръкостискане с премиера Бойко Борисов.
iNews припомня, че лидерът на най-голямата страна в Южна Америка Дилма Русеф пристигна късно вечерта на 4 октомври в България и бе официално посрещната от Георги Първанов в президентството, където държавните глави сключиха споразумения за сътрудничество в сферите на икономиката и информационните технологии. Русеф получи и най-високо държавно отличие - орден "Стара планина".
Пред медиите бразилката сподели: "Откакто пристигнах, съм обградена с много прояви на обич. Дошла съм в България, за да превърна тази обич в конкретни жестове на сближаване между двете страни".
Председателят на Националната конфедерация на индустрията в Бразилия Робсон Андраре пък заяви: "Българският и бразилският бизнес трябва да работят за преодоляване на липсата на информация помежду им. Бразилия има за приоритет развитието на технологиите и иновациите. Страната е увеличила бизнеса си както на пазара на вноса, така и на износа си на различни стоки напоследък."
"Бразилската индустрия е насочена основно към селското стопанство, хранително-вкусовата промишленост, добива и преработката на петрол и газ. Именно в тези области можем да си сътрудничим с България", допълни още Андраре.