"Чувствам се изключително горд за всичко, което направихме", така вътрешният министър в оставка Цветан Цветанов коментира делото "Наглите" по време на отчет на дейността си за 4-те години на управление.
"Когато задържахме "Наглите", аз бях най-гордият министър на вътрешните работи", продължи Цветанов. Той подчерта, че всичко това е направено само и единствено да има държавност и са били водени от това, което са преживяли жертвите.
Цветанов заяви, че е изключително удовлетворен и от свършеното по делото "Килърите". Той допълни, че се надява осъдителните присъди по делото да бъдат подкрепени на втора и трета инстанция.
"Никога действията ми не са били насочени към определени политически партии, за това, което ме обвиняват от социалистическата партия, за полицейщина", коментира Цветанов. "Малко са били хората, които са имали смелостта да направят това, което направи МВР относно емблематичните фигури от прехода", подчерта вътрешният министър в оставка, визирайки делото "Октопод" и "Кокаиновите крале".
Според него затова авторитетът на вътрешното ни министерство е висок в международен план. Цветанов изброи и другите успешни операции на МВР, сред които операция "Шок", "Крокодилите", "Универсалните", множеството разбити лаборатории за синтетични наркотици и канабис.
Миграционният натиск към България се е увеличил двойно. За 2012 г. желаещите да получат убежище в страната са 1700 души. Той предупреди, че страната ни е подложена на сериозен миграционен натиск особено след събитията в Сирия, Мали и Арабската пролет.
Самооценка за управлението на МВР ние не можем да дадем, това могат да направят само българските граждани и тези, които са имали възможност да видят какво е свършено в министерството. Това каза Цветан Цветанов относно това каква оценка си дава ръководството на МВР от кабинета "Борисов".
Секторната политика в МВР е изпълнена на 98%, с изключение на неприетите законопроекти за специалните служби, заяви Цветанов. Най-важното, което вътрешният министър и екипът му са направили в началото на мандата си, бе да намалят ръководния състав на МВР, като ведомството се управлява само от министър и двама заместник-министри.
Сред приоритетите на вътрешното министерство през 4-те години управление са били прозрачната политика, подобряването на пътната безопасност, усвояване на средствата от еврофондовете и др.
За периода 2009-2013 г. ръководният екип на МВР е успял да разработи няколко много важни стратегии. Сред тях са Националната стратегия за национална сигурност, Интегрираната стратегия за превенция на корупцията и организираната престъпност, Стратегията за развитие на доброволните формирования, Националната стратегия за интегриране на ромите и Националната стратегия за миграцията и убежищата.
Неотложните реформи, които екипът на Цветанов е предприел веднага, са били да се елиминират дублиращите функции на службите и затова бе възстановена ГДБОП.
Закриването на Министерството на извънредните ситуации даде възможност наполовина да се намали администрацията, коментира Цветанов. След подновяване на състава на ведомството средната възраст в МВР е 46,7 години.
Щатната численост на министерството за първи път бе разсекретена и в момента в МВР има 53 440 щатни бройки, при 61 170 за 2010 г. и над 68 000 преди 2009 г. Цветанов изтъкна, че за първа път са били разсекретени архивите на МВР и така се осигури достъп до досиетата.
Бюджетът за използването на СРС-та е бил един и същ през всичките години, поясни вътрешният министър в оставка. Той подчерта, че за 2012 г. има намаляване с 22-30% на използваните СРС-та и исканията за употребата им.
Цветанов се похвали и с добрата усвояемост на европейски средства в ръководеното от него ведомство. Той отчете, че за периода 2009-2011 г. са усвоени 231 251 000 лева, за 2012 г. те са 243 милиона лева, а за 2013 г. - договорени и одобрени за усвояване са 280 милиона лева.
Цветанов не пропусна да отбележи и работата на МВР след земетресението в Перник и наводненията в село Бисер.
На отчета на МВР присъстваха много хора, които по един или друг начин са станали жертва на различни престъпления. Те специално благодариха на вътрешния министър за разкритите престъпления и оказаната им помощ по съответни дела.
Сред присъстващите бяха жителите на село Бисер, отвлеченият от групата на "Наглите" бизнесмен Киро Киров и Ангел Бончев, майката на убитото на пешеходна пътека дете Мариета Николова, свидетели по делото "Октопод" и др.
Изказването на една от свидетелките по делото "Октопод" Донка Митева разгорещи леко обстановката в залата, защото обвини медиите, че не са отразили коректно криминалната дейност на Алексей Петров и цитира името на колега от медия с критика, че не й е обърнал внимание, когато тя е поискала да разговаря с него.