България с 3 от 3 на Евроволей 2019, идва мачът на истината с Франция

Над всички беше Цветан Соколов, който на практика ни спаси от провал с фантастичните 33 точки, които реализира

по статията работи: iNews.bg | 15.09.2019 | 10:45
Повече за:

Волейболните ни национали постигнаха трети пореден успех на Европейското първенство. Момчетата на Силвано Пранди се разходиха по ръба на бръснача, но пречупиха Португалия с 3:1 (25:23, 28:30, 25:23, 25:22) в мач от група А на надпреварата, игран в Монпелие.

Над всички беше Цветан Соколов, който на практика ни спаси от провал с фантастичните 33 точки, които реализира. Селекционерът Силвано Пранди трудно владееше нервите си и получи жълт и червен картон за бурни реакции във втория и четвъртия гейм. В крайна сметка българите на позволиха на съперника си да повтори подвига от тазгодишното издание на Лигата на нациите, когато ни победи.

Националите ни стартираха добре срещата - с три точки преднина, на което обаче португалците отговориха с шест поред. Постепенно преднината на иберийците се увеличи, но нашите успяха да я стопят, оставайки на точка от съперника. Двата тима се догонваха, което изнерви атмосферата. Португалците вкараха в действие блокадата и отново дръпнаха. Последва ново изравняване от страна на българите, преди да поведат отново за 22:21. Възходящата линия на "трикольорите" продължи и в следващите минути, въпреки опитите на играчите на Уго Силва да се върнат в гейма. Атака на Цветан Соколов сложи край на частта при 25:23.

Вторият гейм започна равностойно, след което нашите се откъснаха. Волейболистите на Силвано Пранди поддържаха темпото и убедително вървяха напред. След 20:14 обаче настъпи преломен момент - португалците се хвърлиха на максимум и изравниха. Геймът тръгна точка за точка, стигайки се до ключовите ситуации в края. Всичко водеше към нов спечелен гейм за българите, но след грешка при 24:22 иберийците останаха в играта. Борбата от двете страни на мрежата продължи. Българският тим спаси два геймбола, преди  Португалия да стигне до успеха с 30:28.

Третата част тръгна силно за родните волейболисти. "Лъвовете" играха вдъхновено до 15:7, след което геймът се разви идентично на втория - състезателите на Уго Силва се доближиха до нашите. Двата отбора допуснаха грешки, от които се възползваха взаимно. Некоректни съдийски решения също усложниха положението. Въпреки всичко "трикольорите" успяха да се преборят и да се задържат пред противника. До края не липсваха нови опити за завръщане от португалците, до това обаче не се стигна. България отново поведе в мача с 2:1 гейма.

Третата част започна равностойно. След това иберийците набраха инерция и излязоха напред. Грешка в нареждането в полето на България и червен картон за Силвано Пранди увеличиха преднината на съперника. Цветан Соколов и компания обаче отново излязоха от ситуацията и изравниха за 9:9. Португалският сервис и защита за пореден път в мача усложниха положението. Разликата от четири точки бе стопена от нашите. Нови силни изяви на Цветан Соколов поведоха България напред, до края геймът просто бе доигран и волейболистите на Силвано Пранди записаха третия си успех в европейското първенство.

Българите имат в актива си 9 точки (3 победи), които им отреждат първото място в групата и само чудо може да ги спре за 1/8-финалите. Португалците са предпоследни, без успех до момента.

Днес (15 септември) родните национали почиват, а португалците излизат срещу Франция. В понеделник (16 септември) "трикольорите" се изправят срещу "петлите" в 18:30 ч. б.в.