България ускорява закриването на незаконните сметища. Страната ни все още не е дадена на съд от Европейската комисия заради опасните депа за отпадъци, успокояват от МОСВ. Ако не бъде спряна обаче наказателната процедура, започната от Брюксел, София ще плаща огромни глоби всеки ден.
Опасните незаконни депа трябваше да бъдат закрити още през 2009 г., а отпадъците да се извозват в регионални сметища, изградени по евростандарти. България обаче не е спазила ангажиментите си заради съдебни дела, обясняват от екоминистерството.
"Причината е, че един инвестиционен проект за изграждане на съоръжение, което отговаря на изискванията, е доста дълъг процес и минават 2-3 години от определяне на площадката до самото проектиране и изграждане”, обясни Светлана Божкова, държавен експерт в МОСВ.
От ведомството твърдят, че до средата на 2015 г. ще закрият старите сметища и ще изградят нови. До момента най-проблемни са процедурите за нови регионални депа в районите на Кюстендил, Благоевград, Провадия и Пазарджик.
Тъй като новите площадки не са готови, общините изхвърлят боклука си в старите сметища, които са опасни за живота и здравето на хората.
Близо до Ихтиман се намира едно от 113-те незаконни сметища, които държавата трябва да закрие. Когато държавата го закрие, боклукът ще трябва да бъде извозван в новото депо в Самоков.
От общините се притесняват, че тогава транспортните разходи ще скочат и в някои райони може да се наложи да се променят и таксите за смет, предаде bTV.