Животът на АЕЦ „Козлодуй” може да бъде удължен още веднъж

Геополитическата обстановка не влияе на работата на руските специалисти в България

по статията работи: Кристиан Костурков | 05.06.2015 | 14:26

От 2 години у нас тече процедурата по удължаване на живота на блокове 5 и 6 на АЕЦ "Козлодуй”. Конкурсът за изпълнител на тези дейности спечели консорциума между "Росенергоатом” и френската EDF. След като стана ясно, че има техническа възможност двата блока да работят още 30 години, започнаха и дейностите по модернизация и подмяна на част от оборудването им. Сред компаниите, които работят по този процес, е и руската "Гидропресс”, която е и производител на определен дял от оборудването на АЕЦ "Козлодуй”. Повече подробности за настоящите и бъдещи дейности по удължаването на живота на 5-и и 6-и блок в интервю за iNews дадр Вадим Беркович, заместник на генералния конструктор и началник отдел "Поддръжка и есплоатация на съоръженията на ядрени блокове” в ОКБ "Гидропресс”.

Г-н Беркович, имате ли някакви съмнения относно продължаването на живота на блокове 5 и 6 на АЕЦ "Козлодуй”?

За шести блок засега не мога още нищо да кажа. Все още не е приключена работата по него. Но за пети нямаме никакво съмнение, че ще може да работи още 30 години.  

Смятате ли, че има възможност след години при допълнително развитие на технологиите, такива блокове да могат да работят и повече?

По-сериозно за такива евентуални възможности ще можем да говори едва след като изтекат първите 20 години от допълнителните 30. Защото ще знаем през това време как е работил този блок, при какви режими. И най-важното е, че за тези 20 години може сериозно да се промени и нормативната уредба. Също така можем да получим и нови познания. Затова по принцип не виждам някакви препятствия след 30 години да се оцени възможността за някакво допълнително удължаване на работата на такива реактори. Но пак повратям, ще трябва да минат тези 20 години.

Иначе примери за такива случаи има, но не точно с реактори тип ВВЕР-1000. В Нововоронежката и Колската АЕЦ  животът на тамошните блоковете тип ВВЕР-440 (каквито бяха спрените 1-ви до 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй” – бел.ред.) първо беше удължен с 15 години, а вече си говорим за ново такова удължаване. Или поне за тези в Нововоронеж. Там блок 3 ще работи още, но при 4-ти няма такава възможност. Така че по принцип повторно удължаване е възможно.

В Калининската АЕЦ в Русия животът на първите 2 блока беше удължен. В тази централа лок № 4 работи със стария реактор за АЕЦ "Белене”, който е от същия тип като тези в "Козлодуй” и преди да бъде изкупен обратно от "Атомстройекспорт”, над 10 години стоя на площадката в България. Поради тази причина смятате ли, че и неговата експлоатация някой ден ще може да бъде удължена?

Да, ще има такава възможност. Оборудването за "Белене” дори и от стария проект не е обикновено. А и то не само беше пренесено в Калининската АЕЦ. Премина и през една процедура, която в Русия нарекохме "интеграция”. Така цялото оборудване беше щателно проверено, бяха издадени нови документи. Това е нов реактор, който наскоро започна да работи.

След като вече работите по удължаването на живота на блок 5 на АЕЦ "Козлодуй”, имате ли желание да участвате в процедурата и за блок 6?

Да, разбира се. Това са типични за нашата компания дейности и с удоволствие ще участваме и за другия ви блок.

А колко блока от типа на АЕЦ "Козлодуй” вече са преминали процедура по удължаване на живота?

В Балаковската АЕЦ има 3 такива блока. Но трябва да отбележа, че от гледна точка на реакторната установка, блоковете в Калининската АЕЦ също много приличат на конкретния модел в "Козлодуй” – АЕС-320. Само че при тях има малко по-различна конфигурация на тръбопроводите. А реакторите са си същите. Така че на практика и там 2 блока са с удължаван ресурс.

А само в Русия ли са правени такива процедури по отношение на блокове ВВЕР-1000?

Също така и в Украйна. Там няколко такива блока преминаха този процес – в Южноукраинската и Запорожката АЕЦ. Но когато тези въпроси се решаваха, което беше преди 7-8 години, все още нямаше тази остра политическа ситуация. Но пк имаше сложна икономическа. Те си имат там свои собствени схеми за изпълнение на набелязаните дейности. И беше по-трудно. Честно казано в Украйна беше невъзможно да работим така добре както го правим в България.

А сегашната геополитическа ситуация влияе ли по някакъв начин на работата ви в АЕЦ "Козлодуй”?

Не, не ни пречи. Може би това се отнася до нас, ОКБ "Гидропресс”, тъй като ние сме техническа организация, изпълняваме дейности в тази сфера. Но аз не виждам никакив препятствия.

А какво се случва с новото оборудване, което беше доставено на площадка "Белене” по новия проект, който в момента е замразен?

Не мога да кажа. Аз никога не съм стъпвал на тази площадка. Знам само, че там стария бетон беше нарязан и извозен, но само това съм чувал.

Има слухове, че някои части от новото оборудване по този проект ще бъдат използвани за изграждането на новите блокове на унгарската АЕЦ "Пакш”. Вярно ли е това?

Нашата компания "Гидропресс” засега не се занимава с това. Доколкото знам това е грижа на собствениците на оборудването, които са го произвели и при които то се съхранява в момента. Нас само ни помолиха колеги от Русия да оценим възможностите за използване на оборудването от "Белене” на други площадки. Но за конкретни такива планове аз не знам.

Ако все пак оборудването, произведено за АЕЦ "Белене”, в един момент бъде използвано за втората българска АЕЦ, трябва ли да премине през такова обследване, каквото сте правили за стария блок, който вече работи в Калининската АЕЦ?

Да, разбира се. Онзи реактор, който отиде в Калининската АЕЦ, беше съхраняван много добре в България. Ние даже бяхме удивени колко години той беше стоял и беше в идеално състояние. С изключение на похлупака му. Наложи се да бъде произведен нов. Но корпусът си беше в отлично състояние. Покрай това преместване на реактора беше изработена и цяла процедура.  

Ако се наложи новите реактори за АЕЦ "Белене” да бъдат вкарани в употреба, те задължително ще трябва да бъдат обследвани и да преминат през такава процедура. Но в това, че оценката ще бъде 100% положителна, аз не изпитвам ни най-малки съмнения.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

ТВ програма

Кино

  • Сега По света и у нас
  • 20:45 Спортни новини
  • 21:00 Референдум с Добрина Чешмеджиева
  • 22:00 Любов и саможертва тв филм /15...
  • 23:00 По света и у нас
  • 23:25 Ал Хайба тв филм /20 епизод/ (12)
  • 00:10 Още от деня коментарно предаване /п/
  • 00:40 100% будни сутрешно токшоу с...
  • Сега "Ергенът" - романтично риалити с...
  • 22:15 "Колко ми даваш?" - забавно шоу с...
  • 23:15 bTV Новините - късна емисия
  • 23:50 "Добрият доктор" - сериал, с.6,...
  • 00:50 "Спирала" - сериал, с.4, еп.12
  • 01:55 "Приятели" - сериал, с.1, еп.17
  • 02:25 bTV Новините /п./
  • 03:00 "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • Сега "Hell’s Kitchen България" (нов...
  • 22:00 "Йелоустоун" - сериал, сезон 1
  • 23:00 Новините на NOVA
  • 23:30 "ФБР" - сериал, сезон 4
  • 00:30 "Частни детективи" - сериал, сезон 3
  • 01:30 "Черният списък" - сериал, сезон 8
  • 02:30 "Врагът отблизо" - сериен филм
  • 03:20 "Наследство" - сериен филм /п/
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.