82% от българските пациенти имат доверие в своите лекари. Това посочват данните от направеното през април проучване от международния проект Healthgrouper, в рамките на кампанията "Помогни да бъде по-добре".
Подобно изследване се осъществява за първи път и бе проведено под формата на интернет анкета сред пациенти в няколко страни от региона - България, Македония и Сърбия, като за целта беше използван Facebook като най-разпространена социална мрежа.
В проучването в рамките на 8 дни са взели участие общо 3517 пациенти от три съседни държави. Повечето анкетирани или 1479 са от Македония, 1176 са от България и 862 пациенти са от Сърбия.
Те са отговорили на въпроса "Колко са доволни пациентите от своите лекари, организацията на работа в здравните заведения и отношението на персонала?”
Резултатите от проучването сред пациентите в България показват, че голямата част от тях или повече от 82% имат доверие в своите лекари, докато 86% са доволни от вниманието и отношението, което са получили в здравното заведение.
В сравнение с анализа на данните от другите две държави, участвали в проучването, се оказва, че, че пациентите от България имат най-голямо доверие в своите лекари, за разлика от пациентите в Македония и Сърбия, където доверието е около 70%.
Интересно за България е относително малката разлика в доверието към конкретен лекар и удовлетворението от вниманието, което получават пациентите, независимо от това дали работят в частно или държавно медицинско заведение. Това показва, че според анкетираните, доверието и вниманието, които лекарите го посвещават на пациентите в лечението в държавното и частно здравеопазване в България са на приблизително еднакво ниво, което отговаря на европейските стандарти на лечение.