Британски учени са открили, че асоциалното поведение е причинено от аномалии в структурата на мозъка, съобщава Ройтерс.
Направените мозъчни скенери на момчета с поведенчески разстойства и агресивно поведение са показали, че тези тийнейджъри имат различна структура и форма в частите на мозъка, които отговарят за поведението и емоциите.
Поведенческото разстройство е заболяване, което се характеризира с много високи нива на агресия и асоциално поведение. По-често срещано е при момчетата, отколкото при момичетата. Може да се появи в ранна детска възраст или в по-зрелите години.
Деца и тийнейджъри, които страдат от поведенческо разстройство, са изложени на риска да развият с времето още по-сериозни психически заболявания, когато пораснат.
Учените открили, че независимо на каква възраст се прави скенерът, винаги се откриват разлики в мозъка на момчетата, които имат някакъв вид поведенчески разстойства. Това отхвърля теорията, че агресивното поведение е нещо, което се възприема отвън. Според изследването на британските учени, то е нещо, което просто е заложено в човека от самото му раждане.
Учени от университета в Кеймбридж провели експеримент, при който направили магнитен резонанс, за да измерят формата на определени части на мозъка, на 63 тийнейджъри с поведенченско разстройство и 27, които не проявявали никакви симптоми на заболяването.
Те открили, че при момчетата с асоциално поведение, амигдалата и инсулата – части на мозъка, които отговарят за емоциите, са поразително малки.
Независимо на каква възраст се прави скенерът, резултатите са винаги едни и също при хората с поведенческо разстройство.
Учените подчертават, че колкото е по-малка амигдалата, толкова са по-сериозни поведенческите проблеми.
"Промени в мозъка в тези части, които контролират емоциите, могат да обяснят защо тийненджърите с поведенчески разстройства имат проблеми да разпознават емоциите и чувствата на другите", заявява доктор Ферчайлд, ръководител на изследването.