Близо 17 хиляди български деца, на възраст между 5 и 9 години, са с поставени силанти, в рамките на Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0-18 години.
Това съобщи д-р Николай Шарков, заместник-председател на Българския зъболекарски съюз (БЗС), докато представяше резултатите от програмата.
Най-лошите резултати са в Плевен и Ямбол, а най-добрите във Варна, София и Пловдив, посочи д-р Шарков.
"За два месеца успяхме да поставим силанти на 17 хиляди деца, което е голям успех", коментира заместник-председателят на БЗС.
За голяма част от децата, на които са поставени силанти това беше първото посещение при зъболекар, констатира проф. Мария Куклева, национален координатор на програмата. Тя подчерта, че най-слабото звено в цялата система са родителите, тъй като те трудно водят децата си на стоматолог.
Според проф. Куклева родителите са започнали да водят децата си едва, когато са разбрали, че деца на техни близки са посетили денталните специалисти и са силанизирани.
"Един вид, за да не се минат - доведоха децата си за силанти", коментира проф. Куклева.
Основния проблем в началото бе, че родителите бяха трудно убеждавани да заведат децата си на зъболекар, даже за деца на 6 години това беше първото посещение, посочи д-р Шарков. По думите му децата трябва да посетят дентален специалист още при появата им на първите млечни зъби т.е., на 6-ия месеца.
Д-р Шарков подчерта, че се е изгубила връзката между бременната и денталния лекар.
"Навремето по време на бременността бременната жена отиваше на преглед при зъболекар, който не само установяваше състоянието й, но даваше и ценни съвети, какво да прави тя по време на бременността, как да се грижи за плода", коментира заместник-председателят на БЗС.
Той призова всички майки, веднага след като разберат, че са бременни, да посетят своя дентален лекар, за да получат именно тези инструкции, които ще им помогнат да спазват определено поведение по време на бременността от гледна точка на храненето.
Вторият етап от националната програма ще стартира края на февруари - началото на март 2012 г. Освен поставянето на силанти, ще се наблегне и върху образователните елементи, които са под общото наименование "Здравно обучение и възпитание".
Ще бъдат обучени децата, както и техните родители относно денталната хигиена и навици.
От БЗС посочиха, че са влезли във връзка с ромските медиатори, тъй като те знаят как да подходят към ромските семейства, които да доведат децата си на преглед.
Първият етап Националната програма за профилактика на оралните заболявания се проведе в периода октомври - ноември 2011 г. Тя се изпълнява съвместно от Министерството на здравеопазването, което финансира изцяло програмата и Министерство на образованието, младежта и науката.
Силантите представляват специален материал, който образува тънък слой върху дълбоките вдлъбнатини на дъвкателните повърхности на зъбите. Те се поставят на деца от 5 до 9-годишна възраст, защото точно тогава пробиват и първите дъвкателни зъби на малчуганите.
Също така те предпазват от кариес като образуват бариера между зъба и бактериите, които водят до този проблем. Ефективността им продължава 4-5 години.
Предвижда се всяка година да се обработват зъбите на до 20 000 деца. Финансирането е осигурено от Министерството на здравеопазването, което е отделило 1,3 млн. лв. за това.
Поставянето на силантите на малчуганите е напълно безплатно. Единственото условие е родителите да подпишат декларация, с която заявяват своето съгласие и да заведат детето си в зъболекарския кабинет.