Депутатите приеха окончателно бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2013 г. Той е на обща сума 2 710 276 000 лева.
За здравноосигурителни плащания за първична извънболнична медицинска помощ са предвидени 176 000 000 лева, а за здравноосигурителни плащания за специализирана извънболнична медицинска помощ са отделени 178 000 000 лева.
106 500 000 лева са предвидени за дентална помощ; за медико-диагностична дейност – 71 500 000 лева; за лекарствени продукти – 534 000 000 лева; за медицински изделия – 70 000 000 лева; за болнична медицинска помощ – 1 189 511 000 лева.
Предвижда се резервът, включително за непредвидени и неотложни разходи, да бъде 269 033 000 лева.
Здравноосигурителната вноска за 2013 г. остава без промяна – 8% от минималната заплата, информира БТА.
Трансферите от Министерството на здравеопазването са за здравнонеосигурени лица и включват: дейности по амбулаторно проследяване на болни с психични заболявания; дейности по амбулаторно проследяване на болни с кожно-венерически заболявания; интензивно лечение; един профилактичен преглед и изследвания за всички здравно неосигурени жени, независимо от начина на родоразрешение.
Ваксините за задължителни имунизации и реимунизации, осигурявани от Министерството на здравеопазването през 2012 г., ще се финансират през 2013 г. от ведомството по досегашния ред до осигуряването им от Здравната каса, но не по-късно от 1 април 2013 г.
Мнозинството не прие пенсионерите да плащат по-ниска такса за преглед при лекар.Емилия Масларова и Драгомир Стойнев от "Коалиция за България" предложиха таксата да е 1% от минималната пенсия, или 1,50 лв., но това бе отхвърлено.
Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще определя за всяка районна здравноосигурителна каса годишен прогнозен план за обем дейност и стойност на разходите, разпределени по месеци, а в договорите с изпълнителите на болнична медицинска помощ съгласно Закона за здравното осигуряване се определя годишен прогнозен план за обем на дейност и стойност на разходите, разпределен по месеци и тримесечия.
"Това означава още фалирали общински болници, върнати пациенти, защото диагнозата им не е добре платена по съответните клинични пътеки”, коментира по време на дебатите депутатът от ДПС д-р Нигяр Сахлим, цитиран от Агенция "Фокус".
"Ръководството на касата вече предварително знаят от какво ще боледуват българските граждани по населени места, по болници. Те са определили в един район колко ще са пациентите с язва, с херния”, смята червеният депутат Корнелия Нинова.
Предложението на опозицията за увеличение на приходната и разходната част на бюджета на касата беше отхвърлено от мнозинството. Според депутатите от опозицията парите за увеличението могат да дойдат от 50-те милиона лева, които не бяха трансферирани от бюджета на касата към Министерството на здравеопазването.
От "Синята коалиция" предложиха да се въведе нова точка в Законопроекта за бюджет на НЗОК, в която да се запише: "Свободни собствени средства на НЗОК от предходни години – 59 млн. лева”. "Има 9 млн. лева излишък на касата, които не влизат в бюджета за следващата година. В бюджета не са отразени и тези 50 млн. лева от трансфера НЗОК към министерството”, заяви Ваньо Шарков.
"Къде изчезват в нощта на 31 декември тези 50 млн. лева", попита депутатът от "Коалиция за България" Мая Манолова.
Народният представител от ДПС Хасан Адемов заяви, че дискусията трябва да е как да се изхарчат парите за подобряване на качеството на здравеопазването "Трябва да има промяна на структурата, която да не жадува за все повече финансов ресурс. Чудим се защо в скъпата болнична помощ искаме повече пари, има разминаване в начина на мислене”, каза депутатът.