Министерството на здравеопазването (МЗ) излезе с превантивни мерки срещу разпространението на вируса Зика в България. Миналата седмица здравният министър д-р Петър Москов е изискал доклад от главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев заради разпространението на Зика в Южна Америка, съобщиха от пресцентъра на ведомството.
Според Европейския център за контрол на болестите в Стокхолм на този етап рискът от пренасочване на заболяването към Европа и предизвикване на вътрешно разпространение е твърде нисък. Благоприятен фактор за това е, че през зимата на Стария континент няма условия за комари, които разпространяват заразата сред хората в Южна Америка, става ясно от доклада
Въпреки това, връзките на страните от Европейския съюз с Латинска Америка, където заболяването е най-интензивно, предполагат възможност за пренасяне на заболяването, предупреждават евроекспертите.
По тази причина в ЕС се въвеждат някои превантивни мерки. На първо място трябва да продължи да се следи ситуацията в Латинска Америка, като се участва в дискусиите и евентуалните общи мерки със страните от ЕС и Европейския офис на Световната здравна организация (СЗО).
На населението трябва да се подава точна, навременна и балансирана информация чрез сайта на МЗ, като се избягва създаването на паника и страхове.
Трета мярка предвижда чрез системата на Районните здравни инспекции (РЗИ) да се организират срещи с общо практикуващите лекари и лечебната мрежа за поддържане на добра информираност и готовност за активно доказване на случаи, особено при лица с клиника и епидемиологична анамнеза за престои в засегнатите страни, посочват още от МЗ.
Ще бъдат публикувани указания за населението с конкретни препоръки за начините на предпазване, които на този етап ще са само за хората, на които предстои пътуване в засегнатите райони.
Подготвя се и указание до Сдружението на общините за нуждата от навременно провеждане на обществени поръчки за организиране на дезинсекция като се работи под контрола на специалисти-биолози.
Предвижда се още да се укрепи капацитета на системата за Трансфузионна хематология за диагностика на дарената кръв с NAT тест – nucleic-amplification test, което ще има ефект не само за Зика вируса, но и за намаляване на риска от трансмисия на причинителите на Западно Нилската треска, треска Чикунгуня и др., посочват от здравното ведомство.