Легионерска болест удря през лятото, предупреди пред "Телеграф" епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев.
Официалната статистика показва, че с тази диагноза са едва седем души.
По думите на професора обаче регистрираните заболели са смешно малко и при всяка тежка пневмония през лятото трябва да се мисли за така наречената легионерска болест, особено ако има епидемични показатели.
Лекарите може да подозират заболяването, ако човек е с пневмония, след като е пътувал, ползвал е хотели и стаи, в които известно време не е живяно.
В момента най-големият риск е за хората, които се завръщат от отпуска, а водопроводната им инсталация е заразена с легионела. Когато човек пусне душа, за да се изкъпе, се създава аерозол, който при вдишване го разболява.
Също опасно е, когато хората отидат на хотел, където стаята не е ползвана няколко дни и пуснат душа или чешмата да си измият ръцете.
"Причината за това е, че бактериите са се развили във водопроводните тръби, когато горещата вода не е много гореща, а студената вода е хладка, а не много студена. Ако пуснем душа и вдишаме капките аерозол, след няколко дни се разболяваме от тежка легионела пневмония. Това е една от най-тежките пневмонии лятно време", обясни още професорът.
Микробът, който причинява заболяването, е известен от края на миналия век. През 1976 година избухва епидемичен взрив в град Филаделфия по време на конгреса на военни ветерани - така наречения американски легион.
От 140 души с пневмония около 38 почиват. Това е голяма изненада за медицинската общественост, защото се оказва, че този микроб, който е с размери на популярни бактерии като ешерихия коли, не бил открит дотогава.
Открит е през 1977 година - една година след този епидемичен взрив. За разлика от чревните микроби тази бактерия не се оцветява с нормалните методи в бактериологията и не расте на обикновени хранителни среди.
"Преди 40 години съм работил много с Legionella pneumophila, защото е микроорганизъм, който представлява голяма опасност за белодробната система на хората, особено през лятото. Обикновено тя е от групата инфекции на пътуващите. Когато някой чужденец се върне от български курорт с легионела, се прави разследване на хотела и на водната му инсталация", разясни още специалистът.