На 8 юли беше
Световният ден за борба с алергиите
– инициативата е от 2005 г. на Световната организация за борба с алергиите. Целта е да се повиши информираността на обществото относно алергичните заболявания и да се постави акцент върху значението на профилактиката и превенцията им, съобщи ВМА.
По данни на СЗО
алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания
в световен мащаб. Между 30 и 40% от населението е засегнато от проблема. През последните 20 години честотата им се е удвоила, отчитат експертите. В България всеки трети има проблем, а очакванията са през 2025 г. алергиите да засегнат 50% от населението.
Алергията е
патологична реакция на организма
към определени вещества от околната среда (полени, лекарства, животни, храни и други), наречени алергени. Тя се дължи на свръхчувствителност (повишена реактивност) в резултат на сенсибилизация (алергизиране) към определен алерген, коментира д-р Шасине Вели, която е част от екипа на Клиника по спешна токсикология на ВМА.
Многообразието на
алергените
е огромно и на практика броят на веществата, които могат да предизвикат алергия е неограничен. От значение за появата и развитието на алергиите са както генетичната предразположеност, така и много фактори от околната среда.
Добре известни са
алергичните реакции
към полени, домашни любимци, ужилване или ухапване от насекоми, алергии към храни, лекарства, козметика и други. В зависимост от тежестта на симптомите, алергичните реакции могат да бъдат леки (с наличие на единични прояви), умерени или тежки с развитие на анафилаксия, представляваща потенциално живото застрашаващо състояние, изискващо спешна медицинска намеса, пояснява още специалистът.
За диагностициране на алергичните заболявания от изключително значение е посещението при
алерголог
, който подробно снема клиничната история, която допълва с изследвания (кожни, кръвни, функционални и други тестове) и своевременно поставената диагноза позволява започване на терапия.
Съвременното лечение включва освен многобройните средства за облекчаване на симптомите, също така и специфична
имунотерапия
със съответния алерген, който е единственият етиологичен метод за лечение и профилактика на алергичните заболявания, казва д-р Вели и призовава:
Важно е да сме внимателни, когато става дума за здраве!
Информираността
е първа стъпка към отговорното справяне с проблемите, посочват от ВМА.