Все по-популярен начин за отслабване е правилото 30-30-30 и всеки, който го е пробвал, казва, че работи.
Жените, които искат да отслабнат, го правят масово с помощта на правилото 30-30-30, което работи на прост принцип: изяжте 30 грама протеин през първите 30 минути след събуждане, след това се ангажирайте с 30 минути кардио с ниска интензивност. Правилото 30-30-30 е измислено от Тимъти Ферис в книгата му "4-часовото тяло", но е популяризирано от биолога Гари Брека в Tik Tok.
Според Брека този вид закуска поддържа тялото в състояние на изгаряне на мазнини вместо мускулна тъкан.
Намалява апетита и топи мазнините
Този метод се основава на изследване, което показва как комбинация от богата на протеини закуска и умерена физическа активност може да помогне за намаляване на апетита, поддържане на стабилна кръвна захар и насърчаване на изгарянето на мазнини през целия ден. Яденето на големи количества протеини първо нещо сутрин осигурява усещане за ситост и намалява нивото на хормоните на глада. Храни, богати на протеини, като яйца, пиле, риба, постно месо или бобови растения, отнемат повече време за храносмилане и осигуряват енергия.
Кардио упражнения с ниска интензивност
Правилото 30-30-30 подчертава важността на лекото кардио, като бързо ходене или плуване, където сърдечната честота трябва да остане под 135 удара в минута. Такава интензивност не натоварва тялото с прекомерен стрес, което насърчава дългосрочното изгаряне на мазнини и стабилизира нивата на хормоните. Проучване от 2013 г. показа, че този подход е по-устойчив в дългосрочен план от високоинтензивните тренировки, тъй като намалява риска от отказване.
В допълнение към загубата на тегло, потребителите на този метод в социалните медии посочват повишени нива на енергия, по-добър контрол на кръвната захар и по-чиста кожа. Важно е да се отбележи, че останалата част от деня също трябва да бъде балансирана. За да бъде диетата ефективна, се препоръчва да се избягват ултрапреработените храни и да се консумират нискокалорични ястия, богати на зеленчуци, пълноценни храни и протеини, пише Zajenata.bg