Американските лекари са в паника – в болницата "Маунт Синай" в Манхатън сам дошъл пациент със симптоми на смъртоносната ебола. Мъжът пристигнал в болницата и поискал да даде кръв за наличие на вируса. Човекът разказал, че наскоро се върнал от Западна Африка и сериозно се опасява за живота си. Лекарите установили характерните за треската температура и разстройство на храносмилането. Болният спешно е поставен в изолатор.
"Бих искал да подчертая – шансове, че това все пак не е ебола, има. Провеждаме всички необходими изследвания, изпратили сме образци на наши колеги. Отговорът се очаква в рамките на 48 часа", казва Джеръми Боуъл, лекар в болницата "Маунт Синай".
Ако данните за заболяването на този пациент се потвърдят, той ще стане вторият инфектиран на територията на САЩ. Първият пристигна от Либерия – това е лекарят Кент Брантли. Той заминал за Африка, за да помага на местните медици да спасяват живота на заразени, но имунитетът му не издържал. След няколко седмици работа Брантли се заразил. Той бил превозен в специален вертолет с изолатор и в защитен костюм. Сега му предстои спешно лечение. Както показва практиката, еболата не оставя време за действие.
Скоро в САЩ ще пристигне още една пациентка с тревожни симптоми – това е медицинската сестра Нанси Райтбол. Тя била доброволец в американския медицински екип. Разбира се, американците никак не харесали новината за пристигането на заразените в Щатите. Те се страхуват от разпространението на ебола по целия континент, за което пишат в социалните мрежи. Центровете по контрол и предотвратяване на епидемиите в САЩ са заливани от електронни писма и телефонни обаждания от изплашени и разгневени граждани. Опасенията се споделят и от няколко лекари.
"Ситуацията е критична. Треската се разпространява на все по-голяма територия. Правим всичко, което можем. За последните 30 дни сме изпратили 50 специалисти в трите африкански страни. Но не знаем как можем да спрем епидемията. Засега нашите служители се опитват просто да откриват заразени, да изолират тях и тези, с които са били в контакт", казва Том Фридман, директор на Центъра по контрол на инфекциозните заболявания.
Самите африканци настояват, че няма да се справят без помощта на чужди специалисти. Западните лекари имат и повече опит, и по-здрав имунитет, а местните нямат нито медикаменти, нито оборудване. В същото време картата на заразата става все по-обширна – поне двама заболели, включително лекар, се появили в Нигерия, след като еболата завзе Гвинея, Сиера Леоне и Либерия.
Заразеният Кент Брантли не може получи съболезнования и благодарност от лиерийската асоциация в щата Тексас. "Той жертва себе си, своя живот, остави семейството си и дойде в нашата страна да помага на хора, заразени с ебола. Ние дойдохме тук да му благодарим и да го подкрепим", казва Стенли Гайе, президент на либерийската асоциация в Далас.
Повод за паника се появи и в Стария свят. Страниците на английските вестници пламнаха от съобщения, че еболата се е добрала и до Обединеното кралство. Всичко започнало, когато починала 72-годишна жена, пристигнала в Лондон от Сиера Леоне.
Външните прояви на болестта ѝ били подобни на симптомите на треската. Полицията, съвместно със служители на лондонското летище "Гетуик", спешно се опитали да открият всички, които са летели в един самолет с потенциално заразената жена, а самият самолет бил поставен под карантина. Спокойствието се възвърнало едва след като кръвната проба на покойната дала отрицателен резултат.
Други страни също повишават мерките за сигурност. Египет например затегнал карантинния контрол на границите. Всички пътници, които пристигат от Западна Африка, преминават медицинска проверка още на летищата. А властите в Малайзия са засилили контрола над корабите от страните, където върлува треската.