Ще има дефицит в плащането на лекарствата. Това каза един от членовете на Надзорния съвет на НЗОК Евгени Душков след заседанието на съвета на касата.
По думите му тази година ще има голям проблем с плащанията, тъй като към НЗОК преминаха хемодиализата и онкодомашното лечение. "Тези, които са направили списъците и цените, въобще не им пука в какви рамки на бюджета влизат", коментира Душков.
Той посочи, че има проблем с хемодиализата, тъй като там има несъответствие с разчетите от миналата година и това, което Здравната каса е събрала като данни на конкретни болници. Там има чувствителна разлика в размер на около 20-30 милиона лева. Душков обаче се надява да успеят да компенсират тази разлика.
Евгени Душков посочи още, че в България има огромно несъответствие между това кои медикаменти да влизат в реимбосиращите списъци и за какво да се плаща с бюджета на НЗОК.
Цените на лекарствата не се правят в касата, каза Иван Кокалов от Надзорния съвет на НЗОК. Според него законодателят трябва да даде повече ресурс, за да се договорят отстъпки в цените. Той добави, че ресурсът на касата не е толкова голям, но ще бъде използван, за да се направят намаления. "Това е стока от особен характер. Това не е сирене или кашкавал", коментира Кокалов.
В момента в централното управление на НЗОК работи комисия, която преглежда бюджета на всяка РЗОК, гледат се всички пътеки и се търсят обосновки за всяко движение относно бюджетите на лечебните заведения.
На 27 февруари, понеделник, Надзорният съвет е поискал да им бъдат дадени всички окончателни варианти на прогнозите бюджети на болниците, но съобразени с положението през миналата година. Има някои, които обосновано искат увеличение на бюджета – между 3 и 5%, но има и такива, които са го надули много, поясни Кокалов. Той даде пример с болница в Пазарджик, където бюджетът е раздут с над 3 млн. лева. Те нямаха достатъчно добра обосновка за редица пътеки, които са записали и не са могли да покажат необходимо оборудване, структура и специалисти за извършване на определени интервенции. Затова Надзорният съвет ги е върнал да си преразгледат бюджета и да го намалят.
Касата е в особено положение и трябва да бъдем много точни в исканията и възможностите за изпълнение. Всеки иска повече, но ще му се даде това, което може да изпълни. До началото на март трябва да бъдат готови бюджетите на болниците, каза Иван Кокалов в заключение.
Кокалов успокои, че това, което се случва с оставките в здравния сектор, няма да се отрази и да повлияе върху обикновените граждани.