Децата с хронични инфекции на ушите са склонни към напълняване и са по-малко чувствителни към вкусовете, отколкото техните връстници, открили корейски изследователи, пише "Ройтерс".
Това не е първото изследване на проблема, което описват учените, но все още никой не разбира напълно защо е така. Съществува едно интригуващо предположение, че ушните инфекции увреждат нервите, които провеждат вкусовите сигнали към мозъка, и това кара децата да ядат повече.
По принцип, инфекциите на ушите биха могли да играят важна роля при затлъстяването, което е достигнало епидемични размери в много части на света, защото ушни инфекции са едни от най-разпространените болести при малките деца.
В новото изследване, корейските учени от университета в Сеул сравняват вкуса на 42 малки деца с хронични инфекции на ухото и 42 деца, без заболяването. Всички са били между 3 и 7-годишна възраст.
Те открили, че децата, които имали ушни инфекции, са по-тежки от останалите, а индексът им на телесна маса (ИТМ) е 20.6. ИТМ е мярка за тегло по отношение на височината. При децата е заложено за нормален индекс от 17 за момчетата, според Американския център за контрол на заболяванията и превенция на растежа.
Усещането за вкус е било нарушена при деца с ушни инфекции и те имали повече проблеми с вкуса към захарта и солта, отколкото другите деца. От друга страна, не е имало разлика в праговете за горчиво и кисело. Корейските учени смятат, че е възможно възпалението на ушите да наруши вкусовите сигнали, които минават през средното ухо.