Учени от университета в Ню Йорк са установили, че дори когато знаят колко точно са калорични храните, хората продължават да ги купуват.
Повечето хора избират храната си според цената и вкуса й, подценявайки здравето си.
Доктор Брайян Елбъл, ръководителят на изследването, казва, че има други начини, освен поставянето на етикети, които да ограничат приема на калории.
"Важно е да разберем, че поставянето на етикети, не е достатъчно, за да се намали затлъстяването", допълва той пред британския вестник Sun.
Изследването на доктор Елбъл и екипа му е направено, когато властите в Ню Йорк решават да обозначат броя калории върху всички фаст фууд продукти. Те проучват как точно се променят хранителните навици на жителите на града в сравнение с тези на хората от съседния град Ню Джърси.
Когато анкетирали хората, те твърдели, че откакто знаят колко калории има в някои храни, ги избягват. Но данните от продажбите показали друго - че се купува същото количество нездравословна и калорична храна, както и преди да се поставят етикетите.
За тийнейджърите вкусът е най-важен за избора на храна, а за 50% от родителите им – цената. Едва една четвърт от анкетираните казват, че често намаляват приема на определена храна, за да контролират теглото си.