Ето защо любовта е гадна!

Учени доказаха, че най-хубавото чувство причинява душевна болка

по статията работи: Мартина Панайотова | 24.07.2013 | 17:23
Ето защо любовта е гадна!
boredpanda.org

Американски научен екип доказа, че любовта може да причини душевна болка заради въздействието на "любовния хормон" окситоцина върху човешкия организъм, съобщава електронният сайт на Северозападния университет в Чикаго.

Този хормон отговаря за чувството на социална привързаност, но при влюбване той усилва лошите спомени. Окситоцинът изостря чувството за страх и тревожност, които оставят дълбоки рани в душата. До този извод стигнал екипът на Йелена Радулович от Северозападния университет в Чикаго, който публикува откритията си в изданието Nature Nueroscience.

"Хормонът на любовта" при определени условия може да активизира специфични участъци на мозъка, които усилват болезнените спомени. Те траят дълги години и много трудно отшумяват, цитира учените БТА.

Окситоцинът може да ни изведе до върхове при романтичната ни привързаност, но и до силни спадове в нашето емоционално състояние, които обикновено ни тежат на душата.

"Трябва да осъзнаем двойната роля на окситоцина, съветва Йелена Радулович. Той може да отключи или да намали чувството ни за страх и тревожност, в зависимост от социалния контекст.

Новите проучвания в тази насока ще ни позволят да оптимизираме леченията с окситоцин, при които да подобрим чувството за душевен комфорт, вместо да отключим негативни реакции."




Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


7 vasko vasilev 24.07.2013 | 19:52
Понякога обаче тази болка носи лоши последствия. За това не трябва да се страда при една раздяла много.
6 Romina Aleksandrova 24.07.2013 | 19:48
И аз съм на това мнение, някои рискове в живота си струват.
5 Rosi Marinova 24.07.2013 | 18:36
Много логично,браво на учените.
4 Romina Aleksandrova 24.07.2013 | 18:24
Ех, странно нещо е любовта, понякога от нея наистина боли, но ние продължаваме да я търсим, искаме, да й се наслаждавеме...
3 otec natanail 24.07.2013 | 17:12
Учени доказаха, че най-хубавото чувство причинява душевна болка - еее, вие пък се изказахте значи :))
2 Milica Georg 24.07.2013 | 17:10
Навярно това е и причината много хора са се опитват да избягват подобен тип емоции, тъй като малко или много в душата ни остават някои не до там добри спомени.
1 meden rudnik 24.07.2013 | 17:05
Да де, ама е по-дорбе да си обичал и да си загубил, отколкото никога да не си обичал.

ТВ програма

Кино

Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.