Зачестиха сигналите за инфекции и кожни проблеми след къпане в столични басейни. Поради тази причина тръгват масови проверки наобектите. В столицата има 46 открити обществени басейна. От началото на сезона са направени 105 проверки, съобщава TV7.
Най-опасният източник на зарази е водата, за това от нея задължително се взема проба за микробиологичен и химичен анализ. Инспекторите проверяват и хигиената на обекта, санитарните помещения и препаратите, с които се почиства басейнът. Изискват се и необходимите документи за правоспособност на спасителя. Басейните се инспектират по два пъти на сезон, а ако има по-чести проверки, то са по сигнал на граждани.
Най-честите оплаквания са от гъбички, стомашно-чревни разтройства, кожни раздразнения, болки в ушите и очни проблеми като конюнктивит. Специалистите коментират, че мръсната вода е опасна, колкото и тази, в която има прекалено много химикали. Причината е, че препаратите отключват алергии.
"За да се предпазим от гъбични инфекции на ходилата или на ноктите на краката, е хубаво да се ходи с чехли или джапанки. Както и да се ходи на басейни, за които се знае, че са добре поддържани", съветва д-р Емил Бърдаров, дерматолог.
Другата причина за появата на досадните гъбички и на други подобни проблеми е дългото стоене с мокър бански.