Всички ние се движим в безплътен защитен мехур от близкото обкръжаващо ние пространство, известен още като "лично пространство". Това пространство е с различни размери за всеки отделен индивид.
Според ново проучване хората, които проектират своите лични пространства прекалено далеч от себе си, е по-вероятно да развият клаустрофобийни усещания. Проучването е едно от първите, които се фокусират върху перцепторните механизми на този страх.
"Открихме, че хората, с по ясно изразени клаустрофобийни страхове имат преувеличено усещане за заобикалящата ги среда" казва психологът от щатския университет Emory Стела Лоренцо. "На този етап не знаем дали тези усещания са предизвикани от изкривяване в пространственото възприятие или обратно. Са вероятни и двете възможности", допълва тя.
Всеки изпитва клаустрофобия до някаква степен, като индивидуалните разлики варират в широк диапазон . Около 4 процента от хората страдат от силна клаустрофобия, която води до панически атаки при преминаване тунел или престой в асансьор. По-доброто разбиране на факторите, които причиняват клаустрофобия може да помогне на лекарите да разработят по-ефективни терапии срещу страха, казват специалистите.
Клаустрофобията често се свързва с травматични преживявания като например засядане в асансьор за дълъг период от време. Въпреки това не всеки, който е имал подобно преживяване развива остра форма на клаустрофобия. Това кара учените да се запитат дали тук не са замесени и други фактори.
Редица проучванията показват, че начина по който третираме пространството на една ръка разстояние е много по-различен от по-далечното пространство. Причините за това са, че като цяло сме по-внимателни с обектите, които са по-близо до нас поради утилитарни и защитни причини. Страхът от далечни обекти по вертикалната ос (надолу) е също има своите основания, тъй като по този начин бихме се защитили по-ефективно от последванията при евентуално падане отвисоко, твърдят психолозите.
Сега учените от университета Emory изследват как наборът от индивидуални различия в пространственото възприятие са свързани със страх. За проучването те помолили здрави индивиди, които не се лекуват от клаустрофобия и акрофобия (страх от височини) да оценят "на око" различните разстояния.
Резултатите показали, че докато участниците, които имали по-силни клаустрофобийни страхове подценявали вертикалните дистанции докато податливите към акрофобия пък ги надценявали.
Една от интригуващите обяснения на този феномен е, че тези два типа страх двете страни на една и съща монета, коментира учените.