"За щастие, това, което харесва или не на ДПС няма отношение към начина, по който се развива държавата. Чувствам се като човек със страшно много работа и много години и трябва да намерят своето решение. Мога да гарантирам ясни и стабилни основи на промяната, за да може и лекари и пациенти да я усещат стъпка по стъпка".
Така отговори министърът на здравеопазването Петър Москов в ефира на БНТ на въпрос дали се чувства като харесван министър.
ДПС е в изолация и това е добър знак за промяна, коментира Москов опита за вот на недоверие на правителството по повод негови изказвания. Той добави, че би подал незабавно оставка, ако конкретната му работа не води до резултат.
Москов продължи, че здравеопазването е сектор, в който проблемите са натрупване в продължение на много, много години и трябва да намерят своето на решение. "Това, което мога да гарантирам са ясни и стабилни основи на промяната, за да може лекари и пациенти да усещат промяната”, заяви здравният министър Петър Москов.
По повод разпространената информация, че от 2016 година здравната вноска ще се вдигне с 5% здравният министър заяви, че това е недоразумение. "Няма никакво вдигане на вноската, няма намерение за вдигане на задължителната здравна вноска. Напротив – това, което вчера обявихме на пресконференция, е свързано с изпълнение на ангажимента на държавата за лицата, които тя осигурява, които не се самоосигуряват”, поясни той. Държавата не е коректен платец по отношение на осигуряването. Това, което предложих вчера за поетапно повишаване на осигурителната вноска не засяга самоосигуряващите се, а държавата, която не е адекватна на задълженията на хората, които внасят здравноосигурителни вноски, уточни още здравният министър.
Според него държавата участва и то участва с много, но правителството е наясно, че задължителният процент за самоосигуряващите се трябва да бъде достигнат за групите осигурявани от държавата. Предложението държавата да повишава през годините вноската си до достигането на процента на минималния осигурителен доход, който е задължителен за самоосигуряващите се, обясни Москов и добави: "Трябва да има справедливост и системата на законово задължение да обхваща всеки.”
Според здравния министър началото на справянето с корупцията е яснотата за това, което се случва на входа на системата.
"Един от приоритетите на държавата е детското и майчинското здравеопазване", заяви още Москов. "Спешна помощ е базата. Ако липсва базата и основата, не можеш да изградиш здрава сграда. Директорите на центровете за Спешна помощ вече са направили своите разчети предписания. Целта е да се увеличат и изравнят възнагражденията на работещите в Спешна помощ с колегите им от болниците и доболничната помощ. Проблемът е в цяло едно политическо поколение, което създаваше илюзия, че можеш да не плащаш, ако гласуваш правилно. Те налагаха мнението, че задълженията не вървят с правата. Ако лъжем системата, че й плащаме, тя ще ни лъже, че ни лекува", заключи Москов.
"Парите на Здравната каса се източват и в това няма съмнения. Трябва да има изсветляване на изразходването на средства. Това е много сериозен разговор. Задължението към здравноосигурителната система трябва да важи за всички. Аз не мога да дам конкретен отговор как хората трябва да си плащат осигуровките. Гарантирам, че няма да има проблем с лекарствата за онкоболни", обеща Петър Москов.
Същевременно проф. Милан Миланов, бивш зам.-министър заяви в ефира на Нова телевизия, че "истински неосигурените в България са не повече от 350-400 хиляди души. Това са хора, които имат доход, но не са в здравноосигурителната система. Безработните, които са на борсата, са защитени от държавата. 10 министри се изредиха в последните 7-8 години и всеки започваше своето властване с идеята да вкара тези хора в здравната система. В крайна сметка нищо не правеха. Тази идея, която сега министър Москов предлага, е добра".