"Има риск стандартът за Спешната помощ да бъде спрян. Ако този стандарт бъде отменен, Спешната помощ няма да бъде в състояние да реагира на трусовете в здравеопазването...Ако не се приеме стандартът за Спешна помощ, може да се очаква хаос в отделенията и най-потърпевши ще бъдат пациентите". Това заяви за Фокус председателят на Асоциацията на работещите в спешната помощ (АРСП) д-р Десислава Кателиева.
"Спешната помощ от години е буфер на проблемите в системата. За да се подобри работата й, трябва да се приеме т.нар. триажна система за разделяне на случаите според спешността", каза тя.
Според д-р Кателиева основният здравен пакет не би могъл да покрива 100% понятието "спешност", защото това би означавало незабавна хоспитализация на всички социално значими заболявания. Без стандарт по Спешна медицина няма как всички социално значими заболявания да влязат в болница, смята шефката на Асоциацията на спешните медици.
"Трябва да се спазва принципът за спешност - дали има заплаха за живота на пациента. Това са все неща, които съществуват в медицинския стандарт", почерта тя.
В момента спешните медици били по-притеснени от това, че е застрашен стандартът по спешна медицина, който е нещо много прогресивно, важно и полезно за тях и пациентите им, отколкото това, че Конституционният съд е спрял разделянето на основен и допълнителен пакет на здравните услуги.
Според д-р Кателиева, ако не се приеме стандартът за Спешна помощ, може да се очаква хаос в отделенията и най-потърпевши от това ще бъдат пациентите. Тя препоръча на здравния министър д-р Петър Москов да потърси диалог със съсловието и да се съобрази с мнението на работещите в системата.
"Промените трябва да бъдат максимално безболезнени за системата, за лекарите и за пациентите”, каза още председателят на Асоциацията на спешните медици.